Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискът за България от войната в Украйна е 20% инфлация

Инфлация до 20% за страната ни вследствие на конфликта Русия-Украйна прогнозира икономистът Красен Станчев.  Той уточни, че тотва е основният икономически риск за България.

„Тя ще дойде през ръста на цените на енергийни ресурси и метали. Процесът на инфлация ще продължи и няма да се задържи на нивото от януари и февруари миналата година в размер на 10%, а нероятно ще се увеличи и до 15-20%. Това означава една пета загуба от всеки лев“.

Станчев прогнозира и политически последици за страната ни, като подчерта, че би поискал оставката на военния министър Стефан Янев. Като аргумент той заяви, че Янев  де факто през цялото време е подкрепял офанзивата на Кремъл заедно с президента Румен Радев.

"Не виждам какво може да направи в ситуацията България сама. Това, което трябва да се направи, е да се преразгледа държавния бюджет за тази година и да се променят стратегиите по повод за участието ни в защитните сили на НАТО, това да се бюджетира и е по-добре да се трупат резерви, отколкото да се увеличават разходите". 

По думите на Станчев, основният проблем е цената на енергийните ресурси, която ще се вдига нагоре и вероятно  ще се удвои. През Украйна преминават около една трета от доставките на природен газ за ЕС и остават каналите за износ на природен газ от Русия - "Северен поток" и "Турски поток", който преминава през България. Това ще бъде инструмент за влияние на Руската федерация върху ЕС и вкл. и върху България.

 "Възможно е Русия да се опита да вклини разединение в ЕС и то да дойде през България, заради наличието на такава тръба".

Станчев предположи, че действително е възможно цената на газа да скочи поне двойно за европейците до края на годината. Санкциите, които ЕС налага, заедно със САЩ и Великобритания засега не засягат енергийните доставки.  "Северен поток" 2 така или иначе не работи като канал за доставка засега, но "Северен поток" 1 и "Южен поток" работят и не вярвам санкциите да ги засегнат.

Чуйте повече от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Фани Гюлева

Пловдив сред водещите по психични разстройства

В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..

публикувано на 10.10.25 в 17:06

Ако държавата не свие разходите, ще трябва да вдига данъци

Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът  Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС.  Той посочи, че..

публикувано на 10.10.25 в 16:25

Събират средства за спешен ремонт на храма в Дълго поле

Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко.  За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..

обновено на 10.10.25 в 09:03

Сериозен ръст на кандидатите за съветници в Пазарджик

Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...

публикувано на 10.10.25 в 08:43

Политици с частни ВЕЦ-ове провалят поливното земеделие

Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати;  липса на пазари - това са само част от причините  всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..

публикувано на 09.10.25 в 17:44