"Украйна и цяла Източна Европа очакват по-твърд отговор от страна на ЕС и на НАТО. Първата вълна санкции, които са наложени, вероятно са внимателно съгласувани и от страна на САЩ и Канада, и от ЕС, и може би най-твърдите от всички западни сили - от страна на Велкобритания. Става въпрос за стратегия за постепенно засилване на санкциите, докато се стигне до неизбежното при открита агресивна война на една европейска държава срещу друга и това ще бъде пълната икономическа изолация на Русия, в случай, че тя не прекрати военните действия". Това подчерта евродепутатът Радан Кънев.
Войната има неограничени икономически последици за целия Европейски континент. Ситуацията за сигурността е изцяло нова, изцяло нова е и ситуацията в икономиката и в енергетиката. Войната е факт, без да зависи от нас и трябва да си дадем сметка, че не става въпрос за нещо, което ще приключи бързо.
"Путин дава всички признаци на психопатичен тип маниакален диктатор. Той няма да спре, докато не бъде принуден да спре и това ще отнеме дълъг период от време".
По думите на Кънев, става въпрос за постепен подход, който му е необходим. Ако инвазията в Украйна не спре и продължи с фактическата окупация на страната, тъй като Путин се държи като представител на разбойнически режим, а не - като легитимна международна сила, неизбежната последица ще бъде прекратяването окончателно на търговията с руски енергоносители.
"Има обаче европейски държави, сред които и България на първо място, които благодарение на крайната безотговорност на лидерите си през последните 20 години, са зависими 100% от руския газ. Налагането на тази неизбежна санкция би блокирала икономиката. Европа има нужда от сериозен период на пренастройване на вътрешния си енергиен пазар, за да сме готови за неизбежното - а то е свят, в който не Русия не играе икономическа роля за нас".
Ако инвазията не бъде прекратена, ще има нови и нови санкции и ние трябва да сме готови за тях, подчерта още Радан Кънев с аргумент, че мирна кооперация с взаимна изгода не може да има с разбойнически режими и ние трябва да сме научили този урок.
"Трябва да разберем, че нашето икономическо бъдеще не включва интензивна търговия с Русия. Докато Путин е на власт в Кремъл, отношенията ни с Русия ще бъдат неизбежно сведени до минимум. Това е страна, която сама се поставя в изолация."
Чуйте повече от звуковия файл:
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..