"Украйна и цяла Източна Европа очакват по-твърд отговор от страна на ЕС и на НАТО. Първата вълна санкции, които са наложени, вероятно са внимателно съгласувани и от страна на САЩ и Канада, и от ЕС, и може би най-твърдите от всички западни сили - от страна на Велкобритания. Става въпрос за стратегия за постепенно засилване на санкциите, докато се стигне до неизбежното при открита агресивна война на една европейска държава срещу друга и това ще бъде пълната икономическа изолация на Русия, в случай, че тя не прекрати военните действия". Това подчерта евродепутатът Радан Кънев.
Войната има неограничени икономически последици за целия Европейски континент. Ситуацията за сигурността е изцяло нова, изцяло нова е и ситуацията в икономиката и в енергетиката. Войната е факт, без да зависи от нас и трябва да си дадем сметка, че не става въпрос за нещо, което ще приключи бързо.
"Путин дава всички признаци на психопатичен тип маниакален диктатор. Той няма да спре, докато не бъде принуден да спре и това ще отнеме дълъг период от време".
По думите на Кънев, става въпрос за постепен подход, който му е необходим. Ако инвазията в Украйна не спре и продължи с фактическата окупация на страната, тъй като Путин се държи като представител на разбойнически режим, а не - като легитимна международна сила, неизбежната последица ще бъде прекратяването окончателно на търговията с руски енергоносители.
"Има обаче европейски държави, сред които и България на първо място, които благодарение на крайната безотговорност на лидерите си през последните 20 години, са зависими 100% от руския газ. Налагането на тази неизбежна санкция би блокирала икономиката. Европа има нужда от сериозен период на пренастройване на вътрешния си енергиен пазар, за да сме готови за неизбежното - а то е свят, в който не Русия не играе икономическа роля за нас".
Ако инвазията не бъде прекратена, ще има нови и нови санкции и ние трябва да сме готови за тях, подчерта още Радан Кънев с аргумент, че мирна кооперация с взаимна изгода не може да има с разбойнически режими и ние трябва да сме научили този урок.
"Трябва да разберем, че нашето икономическо бъдеще не включва интензивна търговия с Русия. Докато Путин е на власт в Кремъл, отношенията ни с Русия ще бъдат неизбежно сведени до минимум. Това е страна, която сама се поставя в изолация."
Чуйте повече от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..