Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата книга на Георги Връбчев е писана като музика

Да се стигне до мажор, винаги трябва да се мине през минор

„Акорди“ е новият сборник с разкази на Георги Връбчев - нотариус, чиято практика е в Пещера. Няма да го чуете да се хвали с това, че освен професионалната си биография, има и творческа. А в нея е записано, че пише проза и поезия, че е получил досега 6 международни литературни отличия от Италия и Израел и че книгата му „Акорди“ е трета поред.

Пред Радио Пловдив казва, че музика може да се намери в обикновените истории от живота. И че всяка може да го провокира, за да я разкаже с художествени средства:

„Реалният живот е там, във всеки от разказите по различен начин.  По принцип те са си художествена измислица, но винаги при възникване на идеята или при доразвиването ѝ, реалният живот напомня за себе си, взима си от него примери, характери, детайли и така си става комплексна композиция“ – казва Връбчев.

Признава, че му хрумват разкази, дори когато работи. „Например чета нотариален акт и изведнъж се сещам за нещо. Приключвам дадения абазац и записвам две думи, които след това се използват за писането. И така“. Така, както е отговорна работата му, Връбчев казва, че и пише – отговорно.

А обединяващото звено и за двете е музката. С музикален съпровод пише, но и вплита музиката в самия текст на книгата. „Затова е и това заглавие. И затова тя може да се каже, че върви като основна линия. От друга страна, между разказите тук-там - случайни или нарочни - съществуват нишки, които ги свързват. И изобщо гледам на книгата, а и докато я пишех, като на части от една обща композиция“.

В общата композция на книгата „Акорди“ кулминацията е разказът „Тъгата“, казва авторът. И ако започва с историята под името „Свобода“, в която присъства инструментът виолончело, то завършва с класика и рокендрол – музиката, която винаги  е обичал и слушал.

„Общият тон на цялата книга е мажор. Но да се стигне до мажор, винаги трябва да се мине през минор“ – обобщава Георги Връбчев. Пловдивчани ще могат да се срещнат с книгата и автора ѝ през март.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 30.11. - 06.12.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела.  4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..

публикувано на 02.12.24 в 10:18

Започват празниците "Светлина и надежда в Стария град"

За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив".  В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..

обновено на 02.12.24 в 07:37

Премиера на документалния филм за проф. Чирков в Пловдив

Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..

публикувано на 02.12.24 в 07:21

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

обновено на 30.11.24 в 10:45

Държавна опера - Пловдив с премиера на спектакъла "Пианото"

Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части  „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света преди 31..

публикувано на 30.11.24 в 07:12