Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сега в Украйна останаха само гняв и притеснения за близките

"Днес баща ми има рожден ден и се намира в Харков. За първи път от много време не мога да го видя, да празнуваме заедно. Той става на 84 години, преживял е Втората световна война".

Това сподели в интервю за Радио Пловдив Влад Елис, украинец в Пловдив. Той е наполовина българин, наполовина украинец и е собственик на IT фирмата Speedflow group, която преди няколко години премести бизнеса си у нас.

"Не е за вярваме това, което се случва в Европа. За щастие Украйна продължава да функционира като държава", коментира той.

Влад разказва, че има много приятели там, всички на наборна възраст са се записали в т.нар. териториална отбрана. А всички военни, с опит от войната във 2014 г., са призовани.

"Има много мъже и жени, които са се събудили в ситуация, в която някой, в друга държава, е решил да промени живота им, без да се съобрази с техния живот и желания. Основната теза, която ползват руснаците, е, че се притесняват руснаците или тези, които говорят руски. 90 % от моите колеги и приятели са руско говорещи и не се притесняват", допълни Влад Елис. 

Той разказва, че за хората в Украйна след страха е останал само гняв и мисли за близките, които са слаби и не могат нищо да променят. "Всички страшно се притесняваме за хората, където се водят боеве. Имам приятел, който живее в село, което 3 пъти е минавало в различни ръце. Истински ужас! Това, което се случва, е най-страшното!"

Влад Елис коментира, че е много плашещо заявлението на Вл. Путин ядрените оръжия да бъдат приведени в бойна готовност. 

По думите му, украинците се чувстват изоставени, тъй като санкциите на Запада закъсняват. "Ескалациите в напрежението се случват последната половин година. Те са явни и очебийни за всички, разузнаването споделяше информация".

Той напомни, че всяка война се започва от военните, но се завършва от политиците. "Има групи за помощ, има пунктове за събиране на помощи, има помощ за транспорт. Освен война има много хора, на които трябва да се помогне", допълни украинецът. 

Цялото интервю на Паолина Комсалова с Влад Елис е в прикачения файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09