"Днес баща ми има рожден ден и се намира в Харков. За първи път от много време не мога да го видя, да празнуваме заедно. Той става на 84 години, преживял е Втората световна война".
Това сподели в интервю за Радио Пловдив Влад Елис, украинец в Пловдив. Той е наполовина българин, наполовина украинец и е собственик на IT фирмата Speedflow group, която преди няколко години премести бизнеса си у нас.
"Не е за вярваме това, което се случва в Европа. За щастие Украйна продължава да функционира като държава", коментира той.
Влад разказва, че има много приятели там, всички на наборна възраст са се записали в т.нар. териториална отбрана. А всички военни, с опит от войната във 2014 г., са призовани.
"Има много мъже и жени, които са се събудили в ситуация, в която някой, в друга държава, е решил да промени живота им, без да се съобрази с техния живот и желания. Основната теза, която ползват руснаците, е, че се притесняват руснаците или тези, които говорят руски. 90 % от моите колеги и приятели са руско говорещи и не се притесняват", допълни Влад Елис.
Той разказва, че за хората в Украйна след страха е останал само гняв и мисли за близките, които са слаби и не могат нищо да променят. "Всички страшно се притесняваме за хората, където се водят боеве. Имам приятел, който живее в село, което 3 пъти е минавало в различни ръце. Истински ужас! Това, което се случва, е най-страшното!"
Влад Елис коментира, че е много плашещо заявлението на Вл. Путин ядрените оръжия да бъдат приведени в бойна готовност.
По думите му, украинците се чувстват изоставени, тъй като санкциите на Запада закъсняват. "Ескалациите в напрежението се случват последната половин година. Те са явни и очебийни за всички, разузнаването споделяше информация".
Той напомни, че всяка война се започва от военните, но се завършва от политиците. "Има групи за помощ, има пунктове за събиране на помощи, има помощ за транспорт. Освен война има много хора, на които трябва да се помогне", допълни украинецът.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Влад Елис е в прикачения файл.
В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища. Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен". "Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас,..
Премиерът Росен Желязков е гост на официалното откриване на обновената градска част на Чепеларе. Пред Радио Пловдив кметът на общината Боран Хаджиев разказа, че централната градска част е изцяло облагородена, има много магазини и заведения. "Хората вече има къде да се разходят и да си купят сувенири. След минути ще бъде отслужен водосвет за..
Над 1000 ученици и студенти участват в 28-я Панаир на тренировъчните фирми. Те ще се състезават в 16 конкурса, за които наградите ще бъдат раздадени утре, от 12 часа. Целта е средното образование да се ориентира към професии, които са актуални и търсени на пазара на труда. Има участници от Черна гора и Сърбия. В Пловдивския панаир са фирми от..
Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни. Решението за намаляване на таксата е взето на последното заседание на Министерски съвет..
Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова. „Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с..