Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентските съвети искат освобождаване от такса на студентите от Украйна

| обновено на 01.03.22 в 10:13

Националното представителство на студентските съвети призовава ВУЗ-овете у нас да облекчат заплащането на таксите за общежитиеи за семестър на студентите от Украйна, както и да им дадат възможност за удължаване на семестъра или да приемат отделни графици.  Апелира се и за отпускане на помощ от 300 лева. 

В Пловдивския Университет се обучават 142-ма студенти от Украйна, което е малко повече от 10 % от студентите у нас. В момента в общежитията в Пловдив са са около 60, а останалите са в родината си в по-леко атакувани райони, съобщи в предаването Точно днес на Радио Пловдив Виктория Палигорова, председател на Студентския сувет при ПУ "Паисий Хилендарски":

"Те ни сигнализират, че има непрестанно прекъсване на интернет и ток. И ни уведомиха, че няма да могат да се включат в лекции. Има и такива, които с апътували 30-40 часа, за да се приберат. Има и студенти, които са в Украйна и са привлечени за участие във военните действия".

От  Националното представителство на студентските съвети предалат още общежитията на Висшите училища да отворят врати не само за студентите от Украйна, а и за семействата и родителите им. 

Цялото интервю е в приложения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Арестуваха шофьор, предложил подкуп на полицаи

Полицаи от Първомай задържаха шофьор, опитал да им даде подкуп. При проверка на лек автомобил „Фолксваген“ униформените установили, че застраховката „Гражданска отговорност“ на колата е с изтекъл срок. След като разбрал, че ще му състяват акт за това нарушение, 29-годишният мъж шофьор подхвърлил в патрулния автомобил сумата от 35 лева...

публикувано на 10.04.25 в 13:08

Контрабандните цигари са на две мутри от Пловдив, свързани с Пеевски и Таки

Бойко Борисов не се притеснява от вота на недоверие и знае, че големият проблем е в контрабандните канали в Пловдив, каза в кулоарите на парламента Ивайло Мирчев от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).  Всички, свързани с контрабандния канал в Пловдив, да бъдат размазани и уволнени По думите на Мирчев, при..

публикувано на 10.04.25 в 12:31

Всички, свързани с контрабандния канал в Пловдив, да бъдат размазани и уволнени

Заради случая с контрабандния канал за цигари в Пловдив трябва да бъдат размазани и уволнени всички до крак  – МВР, митници, данъчни, всички назначавани от Асен Василев последните четири години. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в Народно събрание.  Той обясни, че вчера ГЕРБ и партньорите му в управлението са отказали да..

публикувано на 10.04.25 в 11:40

"Арката" на Димчо Павлов се завръща в Цар-Симеоновата градина

На днешната сесия съветниците дадоха зелена светлина за поставянето на склуптурна композиция „Арката“ на скулптора Димчо Павлов в парк „Цар-Симеонова градина“, който е оставил ярка следа в монументалното изкуство на града. Арката на Димчо Павлов е емблематична за града.  Изработена е по повод 100-годишнината от Първото българско земеделско-промишлено..

публикувано на 10.04.25 в 10:43

3000 лв. помощ за близките на починала жена с изгорял дом

Три хиляди лева помощ е получила дъщерята на жената от село Царацово, която загина след пожар в дома си преди 3 седмици. За това съобщи самата София Матова в социалните мрежи, като благодари за помощта за възстановяването на родната й къща, в която е живяла майка й Радка Личева. „С помощта на кмета ни господин Димитър Петров и съдействието на..

публикувано на 10.04.25 в 10:40