Връщаме се 144 години назад във времето, за да си спомним уроците на историята. За тях, а също и за интерпретациите им днес, ще говорим със Стефан Шивачев, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
"Чувствам 3-ти март като празник, като най-българския ден. В крайна сметка тези дискусии за празника не са от днес или вчера, наслушахме се на все по-екзотични причини, а сега се добавя още една, свързана с историческата обстановка", заяви той в интервю за Радио Пловдив.
Стефан Шивачев призова да останем на този ден на плоскостта на историческата наука. "Това е наш, български ден, ден на нашето Освобождение", каза директорът на РИМ, като припомни историческите факти от преди 144 години.
"Основната причина за тази война за нашето освобождение е великият подвиг на българите през пролетта и лятото на 1876 година. По време на Руско-турската освободителна война действа българска армия в лицето на българското опълчение от 12 000 души, като близо 2000 са жертвите. Тази българска армия участва в най-тежките битки. Още 20 000 души участват в помощ на руската армия като разузнавачи, в чети в тила на турската войска", подчерта историкът.
Това са достатъчно основания ние, българите, на 3-ти март с чест, с достойнство да подчертаем нашия принос за нашето Освобождение, заяви Стефан Шивачев.
Той коментира и факта, че Националният военноисторически музей и неговите филиали в страната са затворени в знак на съпричастност към хората в Украйна. "Мисля, че е въпрос на чест и национално достойнство българските музеи да работят днес. Не подценявам войната в Украйна, но не бива да се смесват историята с днешния ден".
Цялото интервю на Антония Попова със Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив, е в прикачения файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..