С увеличение на учебното време проблемите в образованието няма да се оправят. Така председателят на Синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа Юлиан Петров коментира трите варианта, които Министерството на образованието предлага за промяна в съотношението учебни дни и ваканция, а също и на датата за начало на учебната година. Припомням, че са разработени три варианта да се тръгва на училище от 2023 година - на 1-ви, 7-ми или 15 септември. Идеята ще бъде обсъдена със синдикати и работотодатели в системата, а в ефира на Радио Пловдив Юлиан Петров посочи:
„Министерството визира три варианта, но те могат да бъдат и 33. И тук искам да кажа нещо много важно. Първо по отношение на коментара, че българските ученици учели най-малко в сравнение с братята и сестрите им в Европа - това не отговаря на истината“.
По проверка на данните в Европа за европейското образование, Синдикат „Образование“ са установили, че нашето образование е по средата, дори малко над нея. Юлиан Петров, обаче, подчерта, че е важно не колко време, а как учим и как са подредени учебната програма и учебното съдържание. Той припомни, че преди 5-6 години бе удължено учебното време, но, по думите му, не се виждат осезаеми по-добри резултати.
„Началото на учебната година не е панацея. То може да бъде променено, въпреки че промяната преминава през промяна на Закона – доста дълга процедура. Но щом МОН са сметнали, че могат да си я позволят, нека си я направят. Но това не ни дава никаква гаранция, че нещата с магическа пръчка ще се променят“.
Според Юлиан Петров, българското образование трябва да промени своята философия – да стане проектно базирано и учениците да създават продукт, за да се реализират след това на пазара. Становището за качеството е подкрепено от учителите и членове на Синдикат „Образование“, допълни председателят му Юлиан Петров.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..