Как книгата излезе под знака на авторитетното международно академично издание "Петер Ланг"?
"През 1992-93 година спечелих една голяма стипендия в Австрия. Срещнах се с шефа на Института по сравнително литературознание. Ставаше въпрос за това как Виенската модерност е оказала влияние и е била възприемана в България" - разказа Влашки. Изследвайки темата, той събира много материал и междувременно пише на български език две книги. След като защитава дисертация на тази тема, съставя монография, която с помощта на колегите му от Виенския и Дрезденския университет, си пробива път и излиза в уважваната поредица на "Петер Ланг".
"Това е пробив за българистиката, тъй като в последните години българистични изследвания липсват на международния научен книжен пазар" - посочи Влашки. По думите му, така вече ще може да се чуе и за български автори: "Като кажеш Хуго фон Хофманстал, сега вече ще го свързват с Лилиев, например" - посочи авторът на книгата.
В разговора с Младен Влашки от Виенската модерност минаваме и към това, което се случва днес в Европа – все още не затворили вратата на ковид, но влязли внезапно във вълната на бежанците от Украйна заради войната там. "Когато нашата култура се сблъска с нещо необичайно - дали ще е в посока на естестическото, в посока на ужасното - ние моментално се разцепваме. Грубото делене е на русофили-русофоби - то не е вярно, разбира се - и това съм го наблюдавал от 1878 до ден днешен" - прави аналогия Влашки.
Според него, не се връщаме назад с процесите, които се наблюдават в момента - сваляне от музикални и театрални афиши на руски изпълнители, на опити за забрана на академични класове с акцент върху руски класически автори, спиране от страна на някои издателства да печатат съвремемнни руски писатели:
"В хода на голямото този подход не е унищожаване. Той е един друг временен поглед, който ражда по-голяма известност, оттам интерес и дълготрайност". Влашки подчерта и че в случая изолацията "не става скрито-покрито, като в Русия", а напротив, става публично. "Това, повярвайте, наистина събужда интерес и попада в една изключително голяма дилема - как си съжителстват таланта и социалното животно у човека".
Цялото интервю може да прочетете в звуковия файл.
Тази музика е на един почти неизвестен за широката публика композитор, но иначе безкрайно известен мислител - Фридрих Ницше, филолог, философ, писател. Освен като композитор, в България той не е особено известен и като поет, макар че и философията му се състои от много поезия. Преди около век негови стихове превеждат Пенчо Славейков и Гео Милев. Но ето..
Тази събота чрез издателят Валентин Марков в "Срещите" гостува голямата дама на Русия - Елена Рьорих. Философ, изследовател, писател. Дамата, която изрече думите:"Омразата никога не се унищожава от омраза. Само доб, такъв е вечният закон". И още една нейна поръка:" Есмихнете се на трудностите по пътя си. Гарантирам ви, че ще спечелите". Слушайте..
Днес от 18:00 часа в Народна библиотека „Иван Вазов“ ще се състои изложба търг под надслов „В помощ на парка“. В експозицията ще бъдат подредени живописни платна от пленера „Творците“, а организатор на събитието е Ротари клуб Пловдив – Пълдин. В търга ще бъдат включени картини на известни пловдивски творци като Ели Станчева, Маргарита..
Тази вечер в Етнографския музей в Пловдив ще бъде представен поетичният сборник „Рецитал край каменната маса“, събрал творби на три поколения поети от фамилията Левчеви - Любомир, Владимир и Боян. Техни стихове ще прочетата актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Книгата е лиричен триптих и е разделена на три цикъла - Любов, Свят и Бог - теми,..
Алианс Франсез представя специална изложба от творби на Лили Кючукова. Тя е „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост импресионист Анри Тулуз Лотрек, от чието рождение се отбелязват 160 години. Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии , 31 плаката, 9 гравюри „..