Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест на земеделци блокира пътя Пловдив - Карлово

| обновено на 16.03.22 в 17:58
4
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Над 150 производители на плодове и зеленчуци от цялата страна излязоха на протест в Пловдивско и развяха плакати с надписи "Спрете геноцида над сектор "Плодове и зеленчуци", "Не убивайте българското земеделие".  С три трактора те блокираха движението на пътя Пловдив – Карлово при разклона за Калояново и започнаха шествие. 


Причината за протеста е разпределението на парите по ковид мерките между отделните сектори в земеделието. Те настояват за промяна на механизма, по който се разпределят COVID помощите за сектора. Искането е бюджетът да бъде разпределен 50 на 50, а не 60 на 40 в полза на животновъдите, както предлага държавата. 

Плащанията по схемата за обвързана подкрепа не само са закъснели, но са и с 1/4 по-ниски спрямо 2021 г. В същото време себестойността на плодовете и зеленчуците се е увеличала с 40 до 50%, твърдят фермерите. По време на протеста стана ясно, че много от ангажираните в сектор „Плодове и зеленчуци“ се отказват от бизнеса си, тъй като не могат да се справят финансово. Само за година себестойността на продукцията им се е увеличила с 50% и сега работят на загуба.

Ако исканията  не бъдат чути, производителите на плодове и зеленчуци ще излязат на мирен протест пред Министерство на земеделието. Двама представители на бранша са отишли на срещата в ресорното ведомството, която е в същия час, в който е и протеста.

Заради блокираното движение, част от шофьорите потърсиха обходен маршрут. Въпреки това, повечето от тях казаха, че подкрепят действията на протестиращите производители.

На среща с представители на протестиращите министърът на земеделието Иван Иванов им е предложил такова разпределение на средствата по Covid мярката, което според него ги удовлетворява и те ще преустановят протестите си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Отлагат ремонта на Хуманитарната гимназия за лятото

Ремонтът на Хуманитарната гимназия в Пловдив се отлага за началото на месец юли, вместо да започне в началото на май. За този вариант, след проведена среща с родителите на учениците, съобщиха зам.-кметът по образование Владимир Темелков и кметът на районен “Централен“ Георги Стаменов. Над 100 родители се включиха в разговора, дебатите..

публикувано на 25.04.25 в 12:08

Иззеха антични предмети при спецакция в Пазарджишко

Окръжна прокуратура – Пазарджик наблюдава досъдебно производство за организирана престъпна група, създадена за незаконно държане и продажба на археологически обекти. При специализирана полицейска акция на ГДБОП на територията на Пазарджишка област са претърсени 13 адреса и 3 моторни превозни средства.  Открити и иззети са множество антични..

публикувано на 25.04.25 в 11:40

Наредбата за нощна тишина нервира съветниците от ПП-ДБ

Дали действието на Наредбата за осигуряване на обществения ред в Пловдив, в частта ѝ, свързана с прилагането на Закона за защита от шума в околната среда, не създава неоправдана административна бариера пред икономическата активност в града, питат кмета Костадин Димитров общинските съветници от групата на „Продължаваме Промяната – Демократична..

обновено на 25.04.25 в 11:07

Иван Демерджиев е обвинен за безстопанственост за почти 1.5 млн.лв.

Софийската градска прокуратура е повдигнала обвинение на бившия служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев за безстопанственост в размер на 1 482 218 лева.  Определена му е мярка за неотклонение "Гаранция" в размер на 10 000 лева.   Досъдебното производство е образувано на 16.01.2024 г. Според обвинението, на 02.06.2023 г. в..

публикувано на 25.04.25 в 10:44

Започва Фестивалът Plovdiv Vibes

Фестивалът Plovdiv Vibes (Пловдив Вайбс) започва с 10- дневна програма на 8 локации и събития за различни генерации Мотото на форума тази година е „Генерации“, като знак, че има събития за хора от всички поколения. Plovdiv VIbes представя изложбите “Градът и неговите поколения” - фотоекспозиция, резултат от едноименния фотоконкурс,..

обновено на 25.04.25 в 07:44