Над 100 000 бежанци са напуснали Украйна само за последните 24 часа, съобщават от ООН, а общият им брой наближава 3 170 000 души. Същевременно Русия декларира, че полага „колосални усилия“ за преговорите за примирие, които продължават.
Защо досега се провалят дипломатическите усилия и преговорите, как ще продължи войната?
Първо се провалиха дипломатическите усилия да бъде избегната войната. Това се дължи на факта, че липсваше необхомата поличическа воля за общи решения. Диалогът се превърна във взаимни обвинения и ескалация - коментира международният анализатор и бивш дипломат Любомир Кючуков.
Според него единствено Франция и Германия се опитваха с дипломация да избегнат войната, но и те не успяха.
Сега има два варианта – двустранно, между Русия и Украйна и по международна линия.
Двустранният модел сякаш напоследък дава индикации, че се върви към намиране на решения. Важно е при такива преговори и двете страни да дават положителни сигнали.
Изглеждат ли безплодни външните усилия?
Това което направиха премиерите на Полша Словения и Чехия беше демонстрация на подкрепа на Украйна, а не опит за някакви преговори. Германия, Турция и дори Израел правят по-сериозни стъпки в тази посока.
Израел е може би единствената страна от широкия Запад, която по естествени причини проявява разбиране и чувствителност към руските лозунги за "денацификация" и заради сянката на украинския бунтовнически лидер от Втората световна война – Степан Бандера.
Ролята на Китай изглежда минимална, той е доста сдържан в отношението си към този конфликт. Едва ли ще дойде оттам инициативата за диалог.
Основна първа стъпка е да се сключи поне споразумение за прекратяване на огъня.
Дали и как да се помага на Украйна с военни средства?
В политически аспект това се вписва в общата посока на военен отговор.
Тук още по-сериозно и опасно е предложението на Полша за изпращане на войски на НАТО като мироопазващи сили.
Това би била много сериозна стъпка към интернационализация на конфликта, почти предпоследна стъпка преди пряка война на НАТО с Русия.
Защото ако на терен в Украйна се срещнат едновременно и руски и натовски войски, войски на Алианса и на Русия – опасността от глобален директен сблъсък вече става огромна.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..