Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войски на НАТО и Русия в Украйна означава война

| обновено на 17.03.22 в 15:52

В 22-рия ден от войната в Украйна руските войски продължават да обстрелват обекти в редица украински градове, все повече са цивилните жертви. 

Над 100 000 бежанци са напуснали Украйна само за последните 24 часа, съобщават от ООН, а общият им брой наближава 3 170 000 души. Същевременно Русия декларира, че полага „колосални усилия“ за преговорите за примирие, които продължават.

Защо досега се провалят дипломатическите усилия и преговорите, как ще продължи войната? 

Първо се провалиха дипломатическите усилия да бъде избегната войната.  Това се дължи на факта, че липсваше необхомата поличическа воля за общи  решения. Диалогът се превърна във взаимни обвинения и ескалация - коментира международният анализатор и бивш дипломат Любомир Кючуков.

Според него единствено Франция и Германия се опитваха с дипломация да избегнат войната, но и те не успяха.

Сега има два варианта – двустранно, между Русия и Украйна и по международна линия.

Двустранният модел сякаш напоследък дава индикации, че се върви към намиране на решения.  Важно е при такива преговори и двете страни да дават положителни сигнали.

Изглеждат ли безплодни външните усилия? 

Това което направиха премиерите на Полша Словения и  Чехия беше демонстрация на подкрепа на Украйна, а не опит за някакви преговори.  Германия, Турция и дори Израел правят по-сериозни стъпки в тази посока. 

Израел е може би единствената страна от широкия Запад, която по естествени причини проявява разбиране и чувствителност към руските лозунги за "денацификация" и заради сянката на украинския  бунтовнически лидер от Втората световна война – Степан Бандера.  

Ролята на Китай изглежда минимална, той е доста сдържан в отношението си към този конфликт. Едва ли ще дойде оттам инициативата за диалог.

Основна първа стъпка е да се сключи поне споразумение  за прекратяване на огъня.

Дали и как да се помага на Украйна с военни средства?  

В политически аспект  това се вписва в общата посока на военен отговор. 

Тук още по-сериозно и опасно е предложението на Полша за изпращане на войски  на НАТО като мироопазващи сили.  

Това би била много  сериозна стъпка към интернационализация на конфликта, почти  предпоследна стъпка преди пряка война на НАТО с Русия.  

Защото ако на  терен в Украйна се срещнат едновременно и руски и натовски войски, войски на Алианса и на Русия – опасността от глобален директен  сблъсък вече става огромна. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50