Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бесарабските българи - минало, настояще, бъдеще

| обновено на 21.03.22 в 16:52

Проектът „Моята българска история“, стартира преди няколко години. През 2019-та година, започва и поредицата "Историци и истории", която с малки прекъсвания, продължава и до днес. Всеки месец, във Фейсбук, на страницата на „Моята българска история“, се излъчва по една тема от поредицата „Историци и истории“.

На 22-ри март, онлайн от 18 часа, е лекцията „Бесарабските българи - минало, настояще, бъдеще“. Лектор е д-р Галин Георгиев, от„Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей“ – Българска академия на науките и дългогодишен изследовател на българските общности в Украйна и Молдова. 

Част от темите, които ще бъдат засегнати са: Какво знаем за миналото на бесарабските българи? Запазила ли се е връзката между бесарабските българи и България, и по какъв начин възприемат те своята прародина? Какъв е начинът на живот и културата на бесарабските българи?

Ще могат да бъдат задавани въпроси на госта, както по време на самото излъчване така и предварително, може да зададете вашите такива на Фейсбук страницата на събитието, „Бесарабските българи: минало, настояще, бъдеще“. След излъчването на темата, ще бъде качен и запис във Фейсбук.

През април, предстои лекция на тема „Съдбата на османското наследство в съвременна България“.

Зорница Петрова, координатор на проекта „Моята българска история“, разказва в предаването “Вход свободен“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Недялко Славов представя "Илюзионистът"

Новата книга „Илюзионистът” на един от най-успешните съвременни български автори Недялко Славов ще бъде представена тази вечер в Пловдив. Премиерата ще се състои в Литературния салон на читалище "Алеко Константинов". Литературната критика определя романа като многопластов, увличащ и  завладяващ.  Писателят и блогър Иван Стамболов казва за книгата:..

публикувано на 18.12.24 в 08:09

Изложба "Малък формат" откриват в галерията на ДПХ

Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153.  Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..

публикувано на 17.12.24 в 16:37

Преге - предаване за света на книгите, 14 - 20 декември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..

публикувано на 17.12.24 в 13:35

Личностите на Съединението в новия календар на РИМ-Пловдив

Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...

публикувано на 17.12.24 в 11:07

Атанас Москов показва изложбата "Живот" в галерия "Възраждане"

"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..

публикувано на 17.12.24 в 07:26