Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бесарабските българи - минало, настояще, бъдеще

| обновено на 21.03.22 в 16:52

Проектът „Моята българска история“, стартира преди няколко години. През 2019-та година, започва и поредицата "Историци и истории", която с малки прекъсвания, продължава и до днес. Всеки месец, във Фейсбук, на страницата на „Моята българска история“, се излъчва по една тема от поредицата „Историци и истории“.

На 22-ри март, онлайн от 18 часа, е лекцията „Бесарабските българи - минало, настояще, бъдеще“. Лектор е д-р Галин Георгиев, от„Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей“ – Българска академия на науките и дългогодишен изследовател на българските общности в Украйна и Молдова. 

Част от темите, които ще бъдат засегнати са: Какво знаем за миналото на бесарабските българи? Запазила ли се е връзката между бесарабските българи и България, и по какъв начин възприемат те своята прародина? Какъв е начинът на живот и културата на бесарабските българи?

Ще могат да бъдат задавани въпроси на госта, както по време на самото излъчване така и предварително, може да зададете вашите такива на Фейсбук страницата на събитието, „Бесарабските българи: минало, настояще, бъдеще“. След излъчването на темата, ще бъде качен и запис във Фейсбук.

През април, предстои лекция на тема „Съдбата на османското наследство в съвременна България“.

Зорница Петрова, координатор на проекта „Моята българска история“, разказва в предаването “Вход свободен“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - разговор за джаз и за Бог

За джаза като начин на живот, за Пловдив и джаза, както и за Бог - говорим с Мирослава Кацарова, джаз певица, богослов радио и телевизионен водещ. "Не се отказвайте от импровизацията", катогорична е Мирослава Кацарова. Още в "Срещите", интересно е.

обновено на 11.05.24 в 11:55

Албанската поетеса Олимби Велай с награда "Орфей"

Станаха известни лауреатите на Международния фестивал на поезията "Орфей", чийто домакин бе Пловдив. Награда „Орфей“ за цялостно представяне: Олимби Велай (Албания) - за мистиката и акустиката, за колебанията между атеизма и вярата, между срама и еротиката в Ars Poetica. Франсиско Моралес Ломас (Испания) - за всекидневните вибрации на..

публикувано на 11.05.24 в 09:03

Още три дни улични и градски изкуства в Пловдив

Продължават събитията от уличната и градската програма на фестивала за улични и градски изкуства 6Фест в Пловдив. Основна сцена става площад „Централен“, където ще бъдат артисти от страната и чужбина, които представят куклени и циркови представления, огнено шоу, концерти и танци.   В петък вечер групата “Агни Сатя“ ще представи огнения..

публикувано на 10.05.24 в 12:08

Премиера на "Дефицит. Нашата 1984-а"

Днес ще има премиера  на  последния роман на Евгений Тодоров "Дефицит. Нашата 1984-а". Действието се развива в  Пловдив през 1984 година. Авторът твърди, че почти всичко в този роман е истинско и преживяно.  Очевидно книгата не се приема от тези, които се опитват да идеализират онова време, но за тези, които не са го преживели, "Дефицит" е..

публикувано на 10.05.24 в 09:08

Открива се One Dance Workshops

Танцовият фестивал One Dance Workshops стартира  в Пловдив в Дома на културата „Борис Христов“. Програмата представя 5 танцови ателиета за изпълнители от сферата на танцовото изкуство и 4 спектакъла, като откриващият уикенд на форума ще бъде в рамките на три поредни дни. Водещи на ателиета ще са хореографите от програмата ФОКУС Франция  -..

публикувано на 10.05.24 в 08:06