Проектът „Моята българска история“, стартира преди няколко години. През 2019-та година, започва и поредицата "Историци и истории", която с малки прекъсвания, продължава и до днес. Всеки месец, във Фейсбук, на страницата на „Моята българска история“, се излъчва по една тема от поредицата „Историци и истории“.
На 22-ри март, онлайн от 18 часа, е лекцията „Бесарабските българи - минало, настояще, бъдеще“. Лектор е д-р Галин Георгиев, от„Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей“ – Българска академия на науките и дългогодишен изследовател на българските общности в Украйна и Молдова.
Част от темите, които ще бъдат засегнати са: Какво знаем за миналото на бесарабските българи? Запазила ли се е връзката между бесарабските българи и България, и по какъв начин възприемат те своята прародина? Какъв е начинът на живот и културата на бесарабските българи?
Ще могат да бъдат задавани въпроси на госта, както по време на самото излъчване така и предварително, може да зададете вашите такива на Фейсбук страницата на събитието, „Бесарабските българи: минало, настояще, бъдеще“. След излъчването на темата, ще бъде качен и запис във Фейсбук.
През април, предстои лекция на тема „Съдбата на османското наследство в съвременна България“.
Зорница Петрова, координатор на проекта „Моята българска история“, разказва в предаването “Вход свободен“.
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..