Фестивалната програма ще се финансира отново по програма „Наследство 2“ на Фондация „Пловдив 2019“. Заместник-кметът Пламен Панов каза, че е много важно да се инвестира в култура, тъй като това носи ползи за икономиката на града. Само от Оpera Open в града през миналата година в Пловдив са влязли близо 3 милиона лева, тъй като фестивалът е посетен от 12 000 чуждестранни туристи, които са похарчили средно по 250 лева на ден.
Селекцията на програмата на Opera Open е под надслов “Различният свят“ и включва заглавия, зареждащи с вяра чрез пречистващата сила на изкуството. Сред акцентите в тазгодишното издание на оперния фестивал са премиерите на балетния спектакъл „Ана Каренина“ и на операта „Набуко“, а също и завръщането на спектакъла „Орфей и Евридика“, който беше гледан от над 7000 души през 2019 година и затвърди името на Пловдив като Европейска столица на културата.
В тазгодишното издание ще има и мини фестивал Графити Opera Open, който е насочен към младата публика.
Директорът на Държавна опера-Пловдив Нина Найденова каза, че творческия връх за целия колектив ще е балетния спектакъл „Ана Каренина“ на 24 юни, в който литературният шедьовър среща въображението на известния в света интерпретатор-хореограф Лео Муич. Той е поставял свои хореографии за солисти в Американския балетен театър и Парижката опера, като и танцови номера в Щастбалет Берлин и Парижката опера.
Лео Муич вече е в Пловдив и каза, че се радва, че работи с българските си колеги, тъй като имат много общи неща. Той коментира и факта, че заради войната на Русия в Украйна, много руски автори се свалят от програмите на редица културни институти по света.
„Мисля, че Толстой и Чайковски са на толкова високо ниво творци, че те принадлежат на света. И аз съм горд, че Нина Найденова и Фондация „Пловдив 2019“ защитава това културно наследство, без да се политизира толкова. Моето мнение е доста ясно и с факта, че съм тук, създавайки „Ана Каренина“ върху музика на Чайковски, в една от столиците на Европа. Мисля, че това е най-голямото послание за мир, което аз мога да дам. Това е световно наследство и то принадлежи на света“, каза Муич.
На Античният театър и тази година ще представят своя талант гост-артисти с международна кариера като Стефано Пода, Хосе Кура, Карлос Алмагер, Михал Знаниецки, Урсула Хорнер, Красимира Стоянова, Марта Петкова, Кирил Манолов, Мартин Цонев, Мария Радоева и други.
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..
Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..