Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закриването на спецсъда не противоречи на Конституцията

Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие. За скандалите около промените в съдебната власт и юридическия лабиринт, в който затънаха институциите в последните дни – разговор с проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

"Не знам дали е добър или лош ход, но все пак е очакван - на 3-тия път успяхме да прескочим летвата за закриването на спецсъда и спецпрокуратурата", коментира проф. Киров.

"Не може да се каже отсега, че закриването на специализираното правосъдие ще доведе до някакъв срив в борбата с организираната престъпност, макар че преди време нашите европейски партньори настояваха да се създадат такива специализирани институции, които да се занимават с корупционните престъпления и борбата срещу организираната престъпност. До колко създадените институции - за всички е ясно, че няма особен успех. Не трябва обаче да се радваме и че това правосъдие сега се насочва към окръжните съдилища", посочи той.

Според проф. Киров по-важно е да се даде оценка защо работата на специализираното правосъдие не е ефективна. 

Ако тези промени в Закона за съдебната власт бъдат одобрени и на второ четене, главният прокурор Иван Гешев заяви, че ще сезира Конституционния съд. 

"Закриването на тези специализирани институции не би могло да бъде обявено за противоконституционно, защото българската система на съдебна власт по Конституция не предполага такива съдилища. Те бяха създадени със закон и със закон ще ги закрият", поясни преподавателят по конституционно право. 

Проф. Киров припомни, че Народното събрание не е върховен орган и то не може да упражнява контрол върху съдебната власт. "Ако депутатите си представят, че ще привикват главния прокурор да отговаря на въпросите им и ще дават оценка на тези отговори, те си представят, че ще осъществяват парламентарен контрол. Дълбоко са се объркали", добави той.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Пламен Киров е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12