Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усещането за империята все още е живо у всеки руснак

В контекста на стереотипите  с философско-литературен и  исторически прочит за комплексите на Путин, бъдещето на света  и  отворения въпрос „Възможно ли е Русия да живее в условията на мир“  - събеседник  -  литературният критик и директор на програма „Христо Ботев“  Митко Новков.

"След като Путинска Русия нападна Украйна, всички анализатори разбраха, че светът влиза в нов етап от своето развитие, който има два варианта. Единият е по-мек макар и необнадеждаващ - навлизане в дълга студена война, а другият е доста по-апокалиптичен, защото при всичката си изостаналост, Русия има ядрено оръжие." 

По думите на Новков, днес няма по-важен въпрос от личността на Путин, защото изтъквайки  особеностите на неговата личност - комплекси и синдроми - Цезаров, Наполеонов и т.н., изглежда, че "той иска да погълне като Кронос целия свят. За съжаление, в обкръжението му и начина, по който общува със света, има тежка параноя, страх, че някой може да го погуби, да му дръпне стола и ...ние виждаме как се среща с подчинените си, с държавните лидери преди войната, със стюардеси и се оказва, че всичко това е фейк".
В Русия никога нищо не се е случвало отдолу. Винаги приближените до самодържеца са му вземали главата, но такива индикации засега не се виждат, подчерта Новков.
"Големият проблем на Русия - Московската Русия, е, че въпреки огромната култура, която тази страна е излъчвала и продължава да излъчва,  това е последният остатък от империята на Чингиз хан. Характерното за него е абсолютното безпрекословното му и подчинение. В този политически план Русия иска да запази тази своя империя и това е насаждано в душите на руснаците. Големият комплекс на руското население е този стремеж империята да бъде на първо място - включително и за хората със светли умове".

Усещането за империята е живо във всеки руснак. И това се задълбочава. Проблемът е, че в Русия живеят в постоянно въображение на екзистенциална заплаха. И особено в момента, че целият свят ги мрази.
"Това не е така, трябва да правим разграничение между Путинова Русия и всички около него - трябва да говорим за Татаро-монголска империя. Сега путинизмът няма много допирни точки с комунизма, а с нацизма и с фашизма".
Интервюто - звуковия файл:  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив подготвят сериозни промени в таксите за "Синя зона"

Наредбата за организация на движението и паркирането на територията на община Пловдив ще има промени. Те ще касаят паркирането в най-натоварените зони на града, това съобщи за Радио Пловдив Ангел Славов , заместник-кмет с ресор "Обществен ред и сигурност". По-висока се очаква да стане таксата за престой в т.нар. "Синя зона" за три особено натоварени..

публикувано на 23.05.24 в 11:26
Румен Драганов

Има много силен интерес на туристи от Европа към България

Как започна туристическият сезон и какви са основните предизвикателства пред бранша, разговор в програма "Точно днес" с  Румен Драганов, от Института за анализи и оценки в туризма. Драганов подчерта, че всички прогнози от бранша са за положителен летен сезон в България .  "Всичко, което бе договорено през миналата година на борсите, индикациите..

публикувано на 23.05.24 в 09:40

Приемът в професионалните училища се разминава с пазара

Почти половината ученици в професионалните училища няма да работят това, за което са учили. Това е един от изводите в изследване на Института за пазарна икономика. "Получава се така, защото ние виждаме раздут прием в едни по-остарели специалности. Освен това, напоследък се раздува приемът в специалности, свързани със сектора на информационните..

публикувано на 22.05.24 в 16:00

Проблем е прилагането на законите за защита на природата

Защитените зони в Родопите са достатъчни, необходимо е обаче да се подобри тяхното управление. Една от наложителните мерки е да се забрани сечта във вековни гори.  Това заяви по повод днешния Международен ден на биологичното разнообразие  Стефан Аврамов , екстерт във Фондация „По – диви Родопи“.  Той посочи, че от десетилетия Източните Родопи..

публикувано на 22.05.24 в 10:22

Пуснаха телефон в помощ на хора с автоимунни заболявания

Пуснаха нова информационна телефонна линия, която е в помощ на пациентите с автоимунни заболявания.  На нея съвети и насоки ще дават хора с автоимунни заболявания, които са минали през трудния път на лечението.  В първите дни след пускането й тя се обслужва само от  Анета Драганова, председател на Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания..

публикувано на 22.05.24 в 07:33