Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усещането за империята все още е живо у всеки руснак

В контекста на стереотипите  с философско-литературен и  исторически прочит за комплексите на Путин, бъдещето на света  и  отворения въпрос „Възможно ли е Русия да живее в условията на мир“  - събеседник  -  литературният критик и директор на програма „Христо Ботев“  Митко Новков.

"След като Путинска Русия нападна Украйна, всички анализатори разбраха, че светът влиза в нов етап от своето развитие, който има два варианта. Единият е по-мек макар и необнадеждаващ - навлизане в дълга студена война, а другият е доста по-апокалиптичен, защото при всичката си изостаналост, Русия има ядрено оръжие." 

По думите на Новков, днес няма по-важен въпрос от личността на Путин, защото изтъквайки  особеностите на неговата личност - комплекси и синдроми - Цезаров, Наполеонов и т.н., изглежда, че "той иска да погълне като Кронос целия свят. За съжаление, в обкръжението му и начина, по който общува със света, има тежка параноя, страх, че някой може да го погуби, да му дръпне стола и ...ние виждаме как се среща с подчинените си, с държавните лидери преди войната, със стюардеси и се оказва, че всичко това е фейк".
В Русия никога нищо не се е случвало отдолу. Винаги приближените до самодържеца са му вземали главата, но такива индикации засега не се виждат, подчерта Новков.
"Големият проблем на Русия - Московската Русия, е, че въпреки огромната култура, която тази страна е излъчвала и продължава да излъчва,  това е последният остатък от империята на Чингиз хан. Характерното за него е абсолютното безпрекословното му и подчинение. В този политически план Русия иска да запази тази своя империя и това е насаждано в душите на руснаците. Големият комплекс на руското население е този стремеж империята да бъде на първо място - включително и за хората със светли умове".

Усещането за империята е живо във всеки руснак. И това се задълбочава. Проблемът е, че в Русия живеят в постоянно въображение на екзистенциална заплаха. И особено в момента, че целият свят ги мрази.
"Това не е така, трябва да правим разграничение между Путинова Русия и всички около него - трябва да говорим за Татаро-монголска империя. Сега путинизмът няма много допирни точки с комунизма, а с нацизма и с фашизма".
Интервюто - звуковия файл:  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02