„За съжаление, има много проблеми, които би трябвало да намерят своя отговор. Те са свързани с начина, по който се взимат решенията и как се представят те пред обществото. Виждате, че има съществен разнобой, понякога дори няма нормална комуникация“, заяви проф. Маринов.
Според него не ареста на бившия премиер Бойко Борисов е от първостепенно значение, а по-скоро премахването на системните причини за корупцията. „Това не е свързано непременно с наказателното правосъдие. Ясно е, че има съществено различие между институциите, но по-важно е, че има десетки примери, които показваха, че има системна корупция в огромни размери.
Говори се за този въпрос, но не виждаме промяна – нормативна, организационна, дори и кадрова. Такъв тип промяна би гарантирала, че повече няма да се случват известните и вече отхвърлени практики.
Визирам огромните средства, които се изразходват по един непрозрачен начин с нулева отчетност и без видими резултати - инфраструктурните проекти, язовирите“, обясни проф. Маринов.
Политологът подчерта още, че не може да се пренебрегна и факта, че правителството пое управлението на държавата в един много труден период – с непрестанно нарастващи трудности. По думите му другото предизвикателство е укрепването на сложната коалиционна конструкция, която е без аналог в българската история.
Проф. Маринов коментира и отношенията президент – правителство. „Според мен тук има опит за интрига. Държавният глава отдавна е казал, че към всяко правителство ще се отнася по един и същ начин, т.е. ще подкрепя конкретни принципи и дейности и ще критикува тези, които смята за нередни. Наивно е да се смята, че президентът ще им спестява грешките. Посочването на грешките е израз на доброжелателност, защото най-верният път към провала е да бъдеш предпазен от всякаква критика.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..