Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С нов кредит община Велинград ще покрива стари заеми

Като кризисен, консервативен и лимитиран определи заместник-кметът на Велинград Атанас Палигоров бюджета на общината, който бе представен днес.

Почти 60 милиона лева е финансовата рамка тази година, от които 40,5 милиона лева са приходи от държавни дейности, а малко над 17,4 милиона лева – местни приходи. От тях най-много средства – 1 милион 750 хиляди лева, се очакват от данъка върху превозните средства.

Около 16,7 млн. лв. са заложени в капиталовата програма, като малко над 1,1 млн. лв. са целева субсидия от републиканския бюджет, което е с 217 200 лв. повече спрямо миналата година.

Прогнозите на зам.-кмета Атанас Палигоров са, че дори при 100-процентова събираемост на данъците и таксите, средствата няма да са достатъчни. 

„Само двата безлихвени заеми към Министерството на финансите възлизат на 5,9 млн. лв. Затова община Велинград ще направи постъпки да отложи единия кредит и да рефинансира втория, както и да тегли кредит за разплащане на стари дългове“, посочи Палигоров.

По думите му 7 млн. лв. наследени задължения все още се изплащат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Седмицата започва с мъгли, облаци и валежи

Днес преди обяд в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд, който вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще преминава в сняг.   Над северозападните райони от..

обновено на 03.02.25 в 07:28

Отбелязваме Зимен Симеоновден

Православната църква почита днес паметта на свети Симеон Богоприимец и на Света Анна. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният Симеоновден. Лятното..

публикувано на 03.02.25 в 07:20

Започва ремонт на републикански път до село Труд

Започва реконструкцията на пътя,   който свързва Пловдив със  селата Строево – Красново – Кръстевич. Първата копка ще бъде направена в местността "Висината" в землището на Труд.  В края на миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна средства за дофинансиране на инфраструктурния проект, който свързва два..

публикувано на 03.02.25 в 06:57

Раковски отбелязва 59 години от обявяването си за град

59 години от обявяването си за град отбелязва днес Раковски. От 13 часа тържествено ще бъде открит релеф на град Раковски на площад "България".  Вечерта от 18.30 ч. ще има празничен концерт в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий".  Град Раковски е създаден през 1966 година чрез сливането на три села – Генерал Николаево,..

публикувано на 03.02.25 в 06:27

Църквата чества Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си.  Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..

обновено на 02.02.25 в 09:06