От началото на април превозвачи планират да поскъпне междуградският транспорт в региона. Причината – скокът на горивата, на тока и на минималната работна заплата.
До дни се очаква с до 20 % да поскъпне цената на билета за междуселищния транспорт, изпълняван от пловдивската фирма „Хеброс бус“. Дружеството обслужва редица линии в областите Пловдив и Пазарджик.
„Поскъпването бе анонсирано още през март, но ще се случи през април, тъй като нашите договори са сключвани по Закона за обществените поръчки и трябваше документално да изгладим нещата", обясни управителят на „Хеброс бус“ Веселин Дошков. По думите се очаква по-скъпите средно с 20 % билети да влязат в сила до 5 април.
От 1 април поскъпва и транспортът в пазарджишката община Пещера. Получихме писмо от превозвача „Транссервиз“, че цената на билета в обществения транспорт ще се вдигне с до 25 %, каза заместник-кметът Гълъбина Карамитрева.
За да тушира поскъпването, община Пещера заделя 30 000 лв. като субсидии за транспорта в бюджета си, който трябва да се гледа от местния парламент на 7 април. Общината очаква и целеви субсидии от държавата.
В Смолянско един от най-големите превозвачи – „Рожен експрес“, засега се въздържа от вдигането на цената на билетите. „Причината е, че изчакваме приемането на бюджета на общината на 31 март, за да видим какви разчети са направили и какви субсидии са заложили. Истината обаче е, че за година ситуацията е коренно различна“, коментира Димитър Палагачев от фирмата, която обслужва 50 % от автобусните превози в региона.
Освен поскъпването на горивата, тока и минималната заплата влияние ще окаже и въвеждането на ТОЛ системата за второкласните пътища, коментира Васил Пиронков, председател на УС на Камарата на автобусните превозвачи. По думите му поскъпването е неизбежно.
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..