Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Закона за здравето се създаде правен вакуум

| обновено на 01.04.22 в 10:17

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравето, които дават възможност за въвеждане на мерки след края на извънредната епидемична обстановка. 

Според Дани Каназирева, депутат от ГЕРБ-СДС и бивш областен управител на Пловдив,  без отговор остава  въпросът как в този период - от отпадането на извънредната епидемична обстановка до окончателното приемане на законопроекта,  ще се уреди преобразуването на болнични в ковид легла, ако се увеличи заболеваемостта и се наложи отново разкриването им. В програма "Точно днес" тя коментира, че с промените  се създава правен вакуум в това отношение.

"От 1 април няма извънредната епидемична обстановка  и всички заповеди на РЗИ падат. Всички анекси с НЗОК, всичко е подписано на правно основание - извънредното положение. Всички легла и организация, например на територията на Пловдивска област, като преструктурирането на едни отделения в такива за ковид, включително и интензивни легла, е с правно основание - извънредната епидемична обстановка. Получава се наистина един правен вакуум, в който реално ние не можем да посрещнем настоящата заболеваемост, а камо ли ако тя се увеличи, както в терапевтичните, така и в интензивните легла. Говори се, че този закон, макар и в края на април, началото на май приет, ще влезе в сила със задна дата - от 1-ви април. Това ще реши финансирането по клиничните пътеки, ако работят ковид през този месец, но преобразуването на леглата в легла за ковид няма как да се случи. До приемането на законопроекта ще мине поне месец или 20 дни. Този буферен период, този вакуум, който ще се създаде, как ще действат на областно и регионално ниво", подчерта Каназирева и припомни, че само две лечебни заведения в областта разполагат с инфекциозни отделения - УМБАЛ "Свети Георги" и общинската болница в Карлово.

"Ако сега например имаме общо казано 100 легла, ние само към момента имаме близо 200 пациенти, тоест тези легла не са достатъчни дори за настоящия брой пациенти, а да не говорим, ако има увеличаване. Още по-сериозен е проблемът с интензивните легла, тъй като знаем много добре, че не всяка болница, разполага с интензивни грижи", допълни народният представител.

Тя се надява на бърза реакция от страна на вносителите и Здравното министерство и въпросът да бъде решен още преди окончателното приемане на закона.

Цялото интервю на Елена Крушкова с Дани Каназирева е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45