Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С леки отклонения българите са толерантни към евреите

Междуетническите отношения в България се оценяват като добри, с изключение на тези с ромската общност. Седемдесет и три процента са оценили отношенията между мнозинството и представителите на еврейската общност като добри и много добри. По-добра е оценката на еврейската общност – 82 процента от евреите определят техните отношения с мнозинството като добри и много добри. 

Това съобщи Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч". Тя представи резултатите от национално представително социологическо проучване на тема „Обществени нагласи към антисемитизма и езика на омразата в България“ и проучване по същите въпроси сред еврейската общност в рамките на проекта ​„Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство“, изпълняван от Министерството на външните работи в партньорство с Дипломатическия институт и Държавния културен институт, финансиран от Фонда за двустранни отношения на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. 

По данни проучването 83 процента казват, че биха желали да имат съседство с евреи. Петдесет и девет процента имат позитивно отношение към заемането на ръководни постове от евреи. Петдесет и два  процента са съгласни със сключването на брак на член от семейството с евреин/еврейка, информира Димитрова. Тя коментира, че тези 52 процента по никакъв начин не са свързани с негативни стереотипи към евреите. Те са свързани със степента на охраняване на култура и религиозна идентичност. Тоест, колкото повече един анкетиран е представител на традиционна общност, в толкова по-голяма степен има известна спирачка, но не негативизъм, коментира социологът. Тя подчерта, че по принцип и в общоевропейски план най-силно охраняваните дистанции са свързани с тези за възпроизводството на общността. Интересен детайл, според Димитрова, е, че сред изповядващите исляма, въздържането от брак с представител на еврейската общност достига до 76 процента.

Може да се направи изводът, че няма радикализиращи социални дистанции, нито идеологически основния за отхвърляне или агресия към еврейската общност. 

Според национално представителното проучване евреите са добре интегрирани в обществото. Проучването сред евреите също посочва, че общността е добре интегрирана, 91 процента от респондентите са на това мнение. Общо 88 процента от евреите заявяват, че се чувстват в безопасност в ежедневието си - от тях половината напълно, другата половина в известна степен. Според Димитрова трябва да се анализира на какво се дължи този факт. Едва 11 процента казват, че са избягвали посещения в еверейски институции и организации, както и събития, свързани с еврейската общност от опасения за тяхната безопасност.

Еврейската общност в България е относително малка, около 2-3 хиляди души, каза Боряна Димитрова. На фона на този брой 37 процента от широката общественост са в състояние да посочат поне един еврейски празник, сочат данните от проучването. Двата отбелязвани най-често са Ханука и Пасха, като въпросите са били отворени, а не са предлагани опции, което е много важно и значи, че хората имат познания за еврейските традиции и празници, коментира Димитрова. Интересно е и че 30 процента от анкетираните от широката общественост могат да посочат име или имена на бележити българи от еврейски произход, допринесли за развитието на България. Първите няколко души, които са посочени, са от страна на политиката и на културния елит - Соломон Паси, Етиен Леви, Ицхак Финци, Дора Габе, Валери Петров. Ролята на медиите е ключова в това отношение, коментира Димитрова.

По отношение на езика и речта на омразата, според проучването той най-често се среща под анонимни форми в интернет и социалните медии, по спортни събития, в надписи по обществени сгради. Тоест, езикът на омразата се вижда в една неформална среда, посочи Димитрова. Националното представителното прочуване по-малко разпознава езика на омразата като проблем, коментира Димитрова. Тя съобщи, че и двете общности разпознават социалните медии като източник на език на омразата.

Димитрова съобщи, че 11 процента посочват, че има ръст на антисемитизма у нас. Преки свидетели на антисемитски прояви са едва 17 процента от представителите на еврейската общност в България. На въпрос къде най-често са били свидетели на такива прояви, те посочват като отговор интернет и социалните мрежи, както и обидните надписи по сгради, съобщи още Боряна Димитрова.

По думите на Боряна Димитрова тези две проучвания са първите по рода си. Едното обхваща широката общественост, между 18 и 55 години, които активно участват във формирането на общественото мнение, а другото е проучване сред еврейската общност. В България липсваше погледът как тези две общности се оглеждат една в друга, което е важно, коментира Димитрова. Проучването е направено на базата на 1000 ефективни интервюта и 100 от еврейската общност. Димитрова благодари на организацията "Шалом" за активното й съдействие за осигуряване на контакти за хората от еврейската общност в градовете у нас.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39
Георги Георгиев

ГЕРБ ще води кампания с адекватни послания

Предизборната кампания трябва да бъде по същество. Ние нямаме предизборна програма, а програма за управление,  която представяме по време на предизборната кампания, заяви в програма "Точно днес" третият в листата на ГЕРБ-СДС за предстоящия парламентарен вот и депутат в 50-то Народно събрание Георги Георгиев.  По думите му още на предишните..

публикувано на 26.09.24 в 11:33