"Планът за възстановяване беше част от решение на ЕК, свързана с последиците от пандемията. По него няколко пъти се нанасяха корекции, за да се отговори наистина на изискванията за т.н. "зелена сделка". А добрата новина е, че този план най-накрая е одобрен и оттук нататък трябва да видим преките ползи от него. Това ще зависи и от проектите, които тепърва предстои да бъдат реализирани", заяви политологът доц. д-р Милен Любенов.
По думите му, между оценката на Плана за възстановяване и отношенията на България с РСМ няма никаква връзка. Двата въпроса трябва да бъдат разглеждани на различни плоскости.
"Ако конфликтът в Украйна обаче се задълбочи, вероятно в Плана за възстановяване може да има някаква форма на преосмисляне на въпроса със "зелената сделка". Видяхме, че Гърция взе решение наново да отвори една от вече затворените ТЕЦ-ове в страната. Намираме се в едни много динамични и турболентни времена, които все повече ще водят до преосмисляне на определени политики".
По темата за Северна Македония, сериозен проблем е преобръщането на общественото мнение. До това се е стигнало след наложеното вето от ГЕРБ през 2020.
"Всъщност Правителството на ГЕРБ създаде проблема с това вето и ако то не беше станало факт, никой нямаше сега така да коментира темата. Тогава общественото мнение беше съвсем различно. Когато създадеш обаче изкуствен проблем с налагане на вето, той се превръща в проблем и оттук нататък всяко Правителство, което предприеме стъпка за свалянето му, ще понесе негативи. А за две от партиите в коалицията това е ясна червена линия. Не очаквам в следващите месеци да се стигне до окончателно решение".
Според доц. Любенов, това, което може да направи сега Правителството, за да преодолее езика на омразата, е да подобри диалога с РСМ, да отвори връзки на много различни нива с много различни проекти и така да се повиши доверието между двете правителства, но и между двата народа, защото сега и на двете места напрежението е факт.
Партиите от управляващото мнозинство нямат интерес от предсрочни избори. В електоралните нагласи има известна динамика, но и при провеждане на избори в този момент, резултатът би бил същият - 7-партиен Парламент, някои партии губят подкрепа и най-критична е ситуацията при ИТН, които сега са седма политическа сила.
Като една от грешките на управляващите, която в момента вече се коригира, доц. Любенов посочи отсъствието на лидерски коалиционен съвет. "Виждаме, че под някаква форма, сега те започват да го институционализират. Всяко едно коалиционно правителство, което е от няколко политически партии, за да функционира добре, трябва да има добра координация с парламентарните групи и единодействие. Добро решение е да се събират всяка седмица на лидерски съвет и да коментират важни въпроси за коалицията".
Интервюто - звуковия файл:
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..