Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

91-годишна жена дари пари за новата църква в Стамболийски

91-годишната Лилия Лилова
Снимка: Г. Мараджиев, Фейсбук

91-годишна жена дари 500 лв. за строителството на новата църква в Стамболийски, чийто градеж е изоставен от години. Това съобщи във фейсбук кметът на общината Георги Мараджиев.

Местната власт поднови усилията си да довърши храма, но все още има нужда от доста средства, за да приключи процедурите около строителството на църквата.

Заради хора като Лилия Лилова човек трябва да вярва, че каквото и да се случва, доброто е над всичко. Дано нейната добродетелност увлече и други хора, за да се сбъдне мечтата на Лилия след няколко години да имаме прекрасна нова църква в Стамболийски“, коментира кметът.

Той разказа, че 91-годишната жена е пяла в певчески състави в Стамболийски и в Пловдив, пътувала е много и до днес пее стари градски песни и рецитира стихове. Винаги се е занимавала с обществена дейност, допълни Мараджиев.

Защо е решила да дари средствата за такова богоугодно дело, разказва дарителката: "Болно ми беше, че тази църква години наред е запусната, не се строи. Бях отделила пари за операция на "перде" на лявото око, обаче размислих. Аз вече съм на 91 години, за кога да стоят тези пари? По-добре да помогна, реших и ги дарих за построяването на новата черква "Св. Богородица". Дано тя да помогне на нас и на целия ни народ". 

Лилия е смутена от интереса към постъпката й: "Аз исках тихомълком да ги внеса и толкоз. Не биваше да се вдига толкова шум".

Жената с месеци заделяла от пенсията си парите, които събирала, за да си направи операцията от глаукома. Преживяла е и инсулт, от който все още има трудности в говора, но въпреки това решила да дари събраните 500 лв.

Тя живее в Пловдив сама, като често гостува на дъщеря си в Стамболийски. 

Питам 91-годишната жена защо е решила да дари трудно спестените пари точно за строежа на църква: "защото вярвам в Бог". 

Лилия разказа, че претърпяла инсулт, но благодарение на Бог и черквата, на лекарите и лекарствата, на физическите упражнения вече може да говори, да ходи и да се движи. 

Дъщерята на дарителката – Миглена Чолакова, сподели, че се гордее с жеста на майка си

"Зарадвах се много! Благотворителността е много ценно качество. Искам повече хора в България да отделят за благотворителност, защото доброто ти се връща двойно и тройно. Много се гордея с постъпката на майка ми!".

Миглена разказа, че тя самата ще дари колекцията си икони, дело на български майстори, на новопостроената църква. 

"Благотворителността се възпитава. Ние много пътуваме, обикаляме исторически градове и виждаме как българските възрожденци, много велики българи са дарявали за доброто на своите съграждани", допълва Миглена. 

На финала на разговора ни възрастната дарителка си пожелава: "От сърце пожелавам Бог да премахне този вирус и хората да живеят нормално, да се усмихват, защото сега няма усмихнати хора". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12