Идеята на Пакта за почтеност е да започне да работи още във фазата на обществената поръчка и да премине през всичките етапи - планиране, възлагане и изпълнение, това поясни в интервю за Радио Пловдив Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация "Прозрачност без граници".
Той добави, че пактовете за почтеност ще са ангажименти между три страни - възложител, независим наблюдател, който се свързва с НПО с добра репутация и същевременно с експертиза в областта на обществените поръчка и конкретния обект на обществената поръчка, както и потенциалните изпълнители.
Идеята е обществото да получи достатъчна степен на увереност от една страна, а от друга - достатъчно добре да бъде комуникирано защо едно или друго решение е прието. "Например защо точно така е решено да се построи, защо така е решено да се направи възлагането, защо са правени промени и т.н.Така се дава възможност и за диалог между страните, ако се появи напрежение по време на изпълнение на поръчката между страните и за по меко протичане на процедурите".
Принципът на конфидепциалността се спазва по абсолютен начин и се опитваме да работим с документи, които не са публични, за да не изтече чувствителна за фирмите, които изпълняват поръчката, информация. "Бонусът за фирмите е, че освен тях е наблюдаван също и възложителят ".
"Прозрачност без граници" има опит в прилагането на пактове за почтеност още от 2011 година. От голямо значение се оказа отсъствието на политическа воля на най-високо ниво, за да не се превърне това в практика. "Много успешно е, когато зададеният тон от държавата е в посока на честност, почтеност и отчетност. Като пример по магистрала "Струма" - тенела "Железница" в процеса на работа установихме чудесен диалог и се получи много разумна синергия, за да се случи този строеж, който е почти завършен", подчерта Калин Славов.
Той утомчни, че при и медиацията независият наблюдател не получава хонорар, а се покриват неговите разходи. "Въпросът с финансирането винаги е стоял, защото трябва да си еднакво отдалачен, както от възложителя, така и от изпълнителите. В нашия случай става дума за директно финансиране от ЕК, а това е възможно най-отдалечено финансиране от всяка от една от страните в процеса".
"Инфраструктурните проекти се изпълняват за много години и динамичният диалог е от изключителна важност, защото няма договор, който да е разписан така, че да предвиди всички развития. Затова комуникацията и диалогичността през целия процес от изключителна важност и помага на страните в процеса", каза в заключениеКалин Славов, изпълнителен директор на Асоциация "Прозрачност без граници"
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..