Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вековна рапсодия" на Калоян Куманов съчетава три епохи

| обновено на 20.04.22 в 14:36


Срещаме ви с виртуозния акоредеонист Калоян Куманов и последната пиеса от "KK Project". Във „Вековна рапсодия“, която е втора пиеса от авторския проект на акордиониста, се преплитат мотиви от творчеството на Шопен и Бетовен. Калоян музицира заедно със Стоян Янкулов - Стунджи и Мирослав Иванов и Мирослав Турийски. 

"След "Leyenda", която беше базирана на испанското фламенко и испанската класика, "Вековна рапсодия" съчетава три епохи - романтизъм, класика и модерната нотка, която внасяме с колегите ми." - споделя Калоян Куманов.

Калоян Куманов е роден в Добрич. В АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев"  - Пловдив учи музикална педагогика и акордеон класа на Георги Митев и Петър Маринов и  хорово дирижиране при главен асистент Димитър Григоров. След завършване на Академията, кандидатства и е приет в Държавния университет на Барселона. Там  специализира музикална педагогика и дирижиране в класа на прочутия испански диригент Едмонт Елгстром и д-р Роса Мария Жирбао (директор на отдел музикална култура на Барселона и президент на каталунската асоциация за доценти, професори и музикални педагози).

От 2008 г. до 2010 г. той е част от акордеонния квинтет на Камерния класически оркестър на Барселона,(OKAB), с който гастролира из цяла Испания. В предължение на 11 години преподава  акордеон, пиано, солфеж и хор в една от школите на консерваторията Liceu в Барселона, както и в няколко други известни школи в Каталуния. 

Последните години се изявява като солист в продукции на Държавна опера Пловдив, както и работи по различни авторски проекти.

Снимки: Интернет

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11