Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страстната седмица е спасителен път към просветлението

| обновено на 22.04.22 в 11:16

В Страстната седмица имаме възможност да преживеем ритуалистика, която има много дълбок символен смисъл и, ако проникнем чрез опита от древността в нея ще видим, че това е едно повторение на приодното събуждане и на живота, каза в предаването "Точно днес" писателят Недялко Славов.

Този ритуал има дълбоко спасителен смисъл и на страданието и на извисението и затова този ден не ме води към болката, а по- скоро към просветление. 

Живея и тук и сега и не мога да виня миналия, днешня или бъдещия човек - всеки човек и всяко поколение трябва само да мине пътя на живота си. А човек дълбоко в себе си е непроменим и слава Богу, че е така! И това го откривам най- вече в децата - в очите им, в поведението в цалата  радост да започнеш живота от начало, сподели писателят.

По думите му днешният човек е твърде много натоварен от техника, от опосредствано познание - огромен диктат е за съжаление познанието не работи за доброто на човека, а в полза на тези, които искат да го владеят.

Разъсъждавайки за човека и духовните му проявления, Недялко Славов казва, че ни е априори сме натоварени със съзнанието за собствената си смърт и се иска голяма сила, за да се преодолява това драматично познание. Самият факт, че така се осъзнава човек, но продължава да живее, да бъде щастлив вдъхва оптимизъм.

В тези дни, когато бият камбаните на Възресението, трябва да се вземем децата за ръка и да ги заведем в църквата. Защото, както и да се самоутешаваме с материални придобивки и временни успехи - човешката радост се изразява в това да прегърнеш някого, да обичаш.

Колкото до изпитанията на съвремението според Недялко Славов сподели, че войната, която винаги е съществувала около нас, променя социалното електричество и прави хората по- лоши, води до социално настървяване и озлобяване. Същото се получи и с невидимата война с Ковид отпреди две години, отлезвя той.

Много изпитни ще има човечеството са думите му за финал в разговора на Разпети петък. 

За съжаление лошото винаги е силно и е по- напред от нас, но който има вяра живее лесно. Не сме толкова сложни, въпросът е да бъдем малко по- добри.

Цялото интервю е в прикачения з вуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50