Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украински бежанци се черкуваха за Възкресение в Триград

Храм-паметникът „Св. Цар Борис-Михаил Покръстител" в Триград

Настанени в Триград украински бежанци се черкуваха за Великден в храм-паметника „Св. Борис Кръстител“ в селото, построен като дарение от руски емигранти от болшевишка Русия. 

Близо 40 бягащи от войната в Украйна са подслонени в хотел в родопското село, а в следващите дни се очаква да пристигнат още бежанци. Украинците почетоха Възкресение Христово в църквата в Триград, която е построена миналия век като дарение от руски белоемигранти. 

"Много велик празник и ние много се радваме, защото в България е също славянски народ и този празник се почита тук. Ние, всички украинци, се молим на този свят празник за нашите деца и войни, защото Господ за нас е отредил победа, мир на небето, мир на всички земи и на Украйна, и България. Щастлива съм, че в нашия Триград, можем да се помолим, като в нашата родна Украйна", каза украинка.

"Моята молитва е всичко да свърши по-бързо. И най-важно е в живота това!", допълни възрастен мъж.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Барака изгоря във Войводиново, сухи треви се запалиха в Костиево

Запалени сухи треви в изоставен двор в село Войводиново, община Марица, предизвикаха пожар, който бързо се е прехвърлил върху селскостопанска постройка и я е изпепелил. Сигналът е подаден в 17: 07 ч. на аварийния телефон 112. На място е изпратен един екип на пловдивската пожарна. Впоследствие заради опасността огънят да се прехвърли върху съседни..

обновено на 04.08.25 в 18:59

Ало измамник отмъкна 18 000 лева от пенсионерка в Хисаря, арестуваха го

23-годишен у частник в телефонна измама е арестуван от полицията в  Хисаря. Той е задържан след сигнал от 77-годишна жена, потърсила помощ от служителите на реда. В събота тя подала сигнал, но след като вече била дала 18 000 лева на непознат. Той успял да я заблуди, че тези с тези пари ще бъде заловен опасен престъпник. Впоследствие възрастната..

публикувано на 04.08.25 в 18:58

Сопот получи финансиране от държавата за 10 градски проекта

Община Сопот получава над 19 млн. лв. от държавния бюджет за 10 инфраструктурни проекта. Сред тях са изграждане на нов преливник на Главен колектор от канализационната мрежа на града, преустройство на централния площад  и парка, както и ремонт на сградата на отдел „Местни данъци и такси“.   За тези три проекта община Сопот вече има подписано..

публикувано на 04.08.25 в 13:41

Пловдивските съветници одобриха ново застрояване след бурен спор

Бурни дебати за презастрояването на Пловдив предизвика на днешната общинска сесия точката за одобряване на подробен устройствен план за регулация и застрояване на части от квартала в района до новата сграда на ПУ „Паисий Хилендарски“ в Пловдив. След повече от час разисквания и прегласуване общинските съветници приеха предложението. Те бяха..

публикувано на 04.08.25 в 13:38

За пореден ден пловдивчани в центъра са без вода

За пореден ден пловдивчани нямат вода в центъра на града. По две аварии на важни водопроводи, захранващи Стария град и голяма част от район „Централен“, работят екипите на ВиК-Пловдив, съобщиха от дружеството.  Тази сутрин отново се стигна до пробив на водопровода на ул. „Княз Александър Дондуков-Корсаков“, съобщи инж. Йордан Чемишев от..

публикувано на 04.08.25 в 12:54