В рамките на „Сцена в джаза“ в Пловдив, на 27-ми април с начало 19.30 часа в „Bee Bop“, стартира моноспектакълът „Лебедова песен“ по Чехов. Актьорът Цветан Алексиев влиза в образа на Васил Василич Светловидов, дългогодишен актьор, който е забравен и заключен в театъра, след празненството по случай бенефиса му. В подкрепящата роля е младият актьор Димитър Василев. Режисьор на постановката е Ростислав Георгиев.
„Изоставен сам в празното пространство, попаднал като в клопка, шега на съдбата, Васил Василич Светловидов вижда възможността за едно извънредно представление, последно след последното“, разказва режисьорът Ростислав Георгиев.
„Ситуацията е доста особена, защото това е един човек прекарал живота си в театъра. Бил е комик, който е играел всякакви посредствени неща и определено, не е удовлетворен от това. Предчувствайки края си той започва той реализира, по някакъв начин, спектакъла на живота си. И изиграва всички неща, които не е успял да изиграе. Минава през живота си и през ролите, които не е успял да има“, коментира актьорът Цветан Алексиев.
Един спектакъл за това какъв би могъл да бъде човекът-творец? Да провиди в тъмнината възможния друг театър, възможните други роли, до които така и не е успял да се докосне в изтеклия си, вече, живот. И преди да се сбогува с него, да изпее своята лебедова песен.
Повече за спектакъла, за значимите неща в живота, за важните роли, актьорът Цветан Алексиев разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..