„Съгласно закона за здравето за да упражняваме професията си трябва да членуваме в професионална съсловна организация, а де факто ние нямаме такава и сме асоциирани към Асоциацията на специалистите по здравни грижи. Всички знаем, че професия специалист здравни грижи няма.
Всеки работи с дипломата си на определен специалист. Затова фелдшерите (лекарски асистенти, както ни наричат сега) искаме да бъдем в отделна професионална съсловна организация, която да регулира нашата професия, да се уреждат нашите права и задължения“, обясни Емилия Аянска.
Тя обясни още, че фелдшерите отговарят за диагностика, лечение и профилактика, а не просто за обгрижване, каквато е дейността на останалите от Асоциацията на специалистите по здравни грижи.
„От асоциацията има интерес да членуваме към тях, защото ние за тях сме си куче касичка, ние плащаме членски внос, но в същото време за нас никои не го е еня. А ние сме принудени да го плащаме, защото не можем да практикуваме иначе“, коментира Аянска и добави, че тяхната работа може да се извършва единствено от лекарите, които също са дефицит.
Ако искането на фелдшерите – да се отделят в отделна съсловна организация – не бъде чуто, то те ще търсят правата си по съдебен път.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..