Позицията на България да не допуска плащания в рубли е правилна. Не може да се разчита на "Газпром", независимо от отстъпките, които се правят, че няма да предприеме допълнителни действия. Ясно е, че трябва да предприемем стратегия, която да ни осигурява доставки на газ извън "Газпром". Друг въпрос е, как беше информирано обществото за действията на "Булгаргаз", защото можеше да се доставя информация по-активно за това, какви ходове се предприемат, а не да се казва "...правим всичко възможно, бъдете спокойни, газ има". Това заяви енергийният експерт Антон Иванов.
По думите му, не можем да бъдем никак спокойни, защото цените се променят драстично и ние трябва да имаме усещането поне за споделена отговорност.
"Един от медийните проблеми е, че се представят твърдения за цените на газа, които не са на база реални данни, а са позиции. "Булгаргаз" трябваше ясно да определи стратегията си на кои платформи ще се търсят доставки на газ, за да е ясно на анализаторите какви нива да очакваме. Сега това не е ясно и се появяват всички спекулации на тема цени на природния газ".
Иванов предположи, че цените на природния газ ще се повишат до нивата на Европа. Бизнесът трябва да потърси алтернативи на доставчици на газ по-активно извън "Булгаргаз". При положение, че като доставчик, той изпитва обективни затруднения за газ на ниски цени и след като има възможност на пазарите на газ да се правят доставки на база на двустранни договори с търговци на по-ниски цени, отколкото "Булгаргаз" може да договори, е необяснимо защо индустрията търси непрекъснато закрилата на държавата.
Иванов предупреди за възможността, ако никой от големите консуматори в страната не предприеме действия за алтернативни доставки на газ, да се стигнен до ограничителен режим на консумация в студените зимни месеци.
"Европейската икономика ще страда от политическата конфронтация, но този риск вече се оценява и се калкулира във веригите на доставки. Въпреки че едно петролно ембарго ще бъде обявено в средата на май, то ще бъде с дълъг период на приложение и ще обхване цялата година. Това няма да бъде някаква рязка стъпка, а част от общата политика на ЕС много ускорено да приключи с доставки на фосилни горива от Русия и въобще - от използването им".
Войната в Украйна изостри темата за сигурността на доставките и възможностите да се прогнозира ценово производството на енергийните ресурси, бе категоричен енергийният експерт. Той предупреди да се подготвим за една доста по-тежка ситуация с цените на енергията.
Като причина за ситуацията Антон Иванов посочи липсата на цялостна енергийна стратегия за страната.
Интервюто - змуковия файл:
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..