В оповестената годишна класация на „Репортери без граници“ България минава 21 места напред. Има ли поводи за оптимизъм и как се осъществява на практика медийната свобода в България коментира за програма "Ден след ден" журналистът Веселин Стойнев.
Според него само донякъде и условно това може да се дължи на смяната на властта, каквато е формулировката в изследването.
"Самото изследване, както казват и авторите му, не е съпоставимо, не може да се каже, че сме се изкачили нагоре, защото тази година са включени нови фактори, променена е методологията. И тези фактори са такива, някаква обща оценка политическа на средата, обща оценка - икономическа, иначе България в сравнителен план си остава все така зле, всичики съседи са по-напред и Сърбия, и Северна Македония, и Румъния. Единствено Гърция отива след нас, заради убйството на разследващ журналист", припомня Стойнев.
По думите му в България по-скоро засега е надеждата за някакво подобрение, отколкото за реално постигнат резултат, който може би догодина ще видим.
Това че сме зле медийно, това не е необходимо да се види в някакво число, то е видимо с просто око, смята журналистът и допълва, че това се дължи на комплекни проблеми.
"Проблемите за това са по-скоро комплексни - от една страна винаги тръгват нещата от главата на рибата, която се вмирисва, както е известно от поговорката. От медийната собственост, от концентрацията на медиите, от обслужването на частни интереси, които се представят за обществени. Това сега сякаш като че ли е леко разхлабено, но пък на преден план излизат други недостаци на нашите медии. Много от колегите не могат да се специализират. Един човек покрива всякви събития. Не можеш да разбираш от всичко. Това не беше така преди 10-20 години, особено когато вестниците бяха силни, където имаше ресори и специализации. Имаше финансови, здравни, икономически журналисти. Има ресори, в които се изискват големи натрупвания с години. Сега всичко това е разсипано. Не виждам почти вестници, които са останали а дори и в големите електронни медии това не е така, тази специализация е повърхностна", твърди Стойнев.
По думите му в момента важен фактор е и хибридната и информационната война, защото медийте се оказват все по-често жертва на фалшивите новини.
По повод предстоящото гласуване в НС дали да бъде изпратена военна помощ на Украйна журналистът заяви:
"България продължава да лъже само себе си. Всички знаят, че България изнася чрез трети страни муниции. За мен всяко неясно решение, просто ни прави все по-жалки, все по-недостойни пред собствените си очи и пред останалите съюзници и все повече затъващи в едно политическо блато" допълни анализаторът.
Цялото интервю, както и коментар по още вътрешно и външно политически теми, може да чуете в прикачения звуков файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..