Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Въздухът в Пловдив се е поизчистил през миналата година, твърди РИОСВ

| обновено на 09.05.22 в 19:18

Намалява замърсяването на въздуха в Пловдив,  показва годишната оценка на Регионалната инспекция по околната среда и водите за 2021 г. 

Тенденцията е за понижаване на нивата на фини прахови частици под 10 микрона, а замърсяването на въздуха е в рамките на изискванията и няма превишения. 

Данните от мониторинга в измервателните станции „Каменица“ и „Тракия“ за 2021 г. показват спазване на средногодишната норма по показател фини прахови частици и намаление на стойносттите в сравнение с предходните две години. Спазени са нивата и на останалите показатели, определящи качеството на атмосферния въздух, като бензен, кадмий, полициклични ароматни въглеводороди и др.

От Дирекция „Екология и управление на отпадъците“ напомнят за няколко лесни стъпки, които гражданите могат да предприемат за опазване чистотата на въздуха.

“Тези, които се отопляват на дървесна маса и въглища могат да организират пресушаване на дървесината, а когато купуват такава да изискват от фирмата, че същата е суха и годна за отопление. Използването и горенето от домакинствата на сухи, а не на току-що отсечени дърва, намалява с над 40% отделяните емисии на фини прахови частици. 

Също така дървесината не трябва да бъде обработвана с бои, лакове, смоли и лепила, да не е импрегнирана или да е претърпяла друга химична обработка, както и да е примесена с други вещества и материали, включително текстил, пластмаси, гуми или други петролни продукти“, допълват от Дирекцията. 

Експертите припомнят още, че почистването на комините всяка година също спомага за намаляване на концентрациите на замърсители в населените места и подпомагане на доброто естествено разсейване на изпусканите газове.

В изпълнение на политиките и мерките за опазване на околната среда и подобряване качеството на въздуха Община Пловдив продължава записването за граждани по проекта за безплатна подмяна на печките на твърдо гориво с по-екологично отопление на електричество, пелети, газ или централно парно отопление.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спор за жена е причината за жестокото убийство в Мадан

Жестоко убийство на млад мъж в Мадан бе разкрито за часове. 23-годишният Костадин Кабаджов е издъхнал след тежък побой, а тялото му бе открито в реката.  Осем души са задържани, свързани с убийството на млад мъж снощи в Мадан. 23-годишният Костадин е починал след побой, а мотивът най-вероятно е спор заради момиче и криворазбрана мъжка чест,..

публикувано на 27.11.25 в 16:59

Възстановенo е движението по ремонтиранoто Голямоконарско шосе

Възстановено е нормалното движение на автомобили по ремонтирания участък на Голямоконарско шосе. Трафикът в участъка от Хладилника до отбивката за Царацово не е спиран, откакто започна реконструкцията. Движението за автомобили обаче беше ограничавано от пътни знаци и табели.  Сега този проблем го няма. Единствено за кратко се ограждат участъците, в..

публикувано на 27.11.25 в 14:14

Задържаха мъж в Пловдив, откраднал матраци за 77 000 лева

Разследващи от пловдивската Икономическа полиция разкриха схема за присвояване на чужда собственост в големи размери. Задържан е 42-годишен шофьор на камион, който отклонил стока на водеща фирма за матраци, предназначена за износ в Румъния.   Срещу него е образувано досъдебно производство по сигнал, че на фирмата е нанесена щета за 77 000 лева,..

публикувано на 27.11.25 в 13:59

За втори път кола връхлита аптеката на ъгъла на улиците "Богомил" и "Родопи"

Лека кола влетя в аптека на ъгъла на улиците „Богомил“ и „Родопи“ в Пловдив снощи около 22 часа.  Инцидентът става след като  заради  отнето предимство колата се блъска с такси, отскача от платното и влиза в сградата с цялата си предница. Няма пострадали хора. От полицията съобщиха, че на виновния шофьор е съставен акт за нарушение..

публикувано на 27.11.25 в 12:48

Издирват млада жена, откраднала стоки за 120 лв. от дрогерия

Пловдивската полиция издирва млада жена, заподозряна за кражба на стоки от дрогерия на ул. „Тракия“ 54 а в града. Откраднати са 2 козметични продукта за лице на обща стойност над 12 0лв. При преглед на записите от видеокамерите станало ясно, че млада жена изважда артикулите от опаковките им с етикети за защита от кражба, прибира ги в чантата си..

публикувано на 27.11.25 в 11:22