„По принцип при енергиен шок има логика да се помогне на засегнатите от него. Въпросът е, че ние малко прекаляваме с щедростта. Защото в България се дава на всички – и тези, които печелят от енергийната криза получават помощи, и тези, които губят“. Това каза в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ икономическият анализатор от Институт „Отворено общество“ Георги Ангелов.
Според него можеше помощта да се концентира върху тези бизнеси, които страдат от кризата, а не върху тези, които печелят. Той даде за пример оранжерийния бранш и петролния бизнес, където се вдигат цените и на горивата, и на олиото.
„Някои бизнеси си вдигнаха своите цени, а в същото време вземат и компенсации. Можеше да има изискване: който взима компнесации, да не вдига цените" – посочи още експертът. „Явно заради протестите, правителството избра по-лесното, да даде на всички по равно“ – заключи Ангелов.
За превозвачите, той коментира, че бизнесът не би трябвало да има причини да се оплаква много. Но посочи, че би могло да се мисли за компенсации при тези, които обслужват междуселищния транспорт. По думите му е добре да се мисли и за иновативни начини как да се насърчава ползването на обществения превоз.
Георги Ангелов изрази мнение и че най-добре би било да се работи за повишение на доходите, а не за компенсации, включително и за тези, свързани с 25 стотинки на литър при зареждане до 50 литра на бензин и дизел от физическите лица. „Това е най-нормалният начин да расте благосъстоянието“ – посочи той, като подчерта, че има домакинства с различни нужди.
Правилно е да се развиват „нагоре“ и пенсиите, но според него трябва да се отработят детайлите и да се влезе в бюджетната рамка така.
Цялото интервю с Георги Ангелов може да чуете в звукивия файл.
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..
Първи вот към кабинета „Желязков“ ще гласуват депутатите. Какъв смисъл има от него, след като дори и вносителите от „Възраждане“ ясно признават, че няма да мине? Според политолога Страхил Делийски невинаги крайната цел на вота на недоверие е сваляне на правителството. По думите му той е един от инструментите на опозицията да наложи някаква..
Обезопасен е районът при срутената подпорна стена в източната част на Небет тепе и не се налага ограничаване на достъпа до археологическия комплекс. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив кметът Костадин Димитров. След първоначалните разговори предстои среща със специалисти и археолози, за да бъде обсъдено какви действия ще бъдат..