С изложбата „Открития 2021” Археологическият музей в Пловдив дава начало на серия събития по случай неговата 140-та годишнина. Експозиция, която събира в едно артефактите от археологическите разкопки в града и региона в предходната година, се прави за първи път под тепетата, разказа за Радио Пловдив кураторът Екатерина Илиева.
По думите ѝ, публиката ще може да види важни за науката, но и атрактивни за посетителите артефакти. Сред тях акцент е теракотена статуетка на непозната Богиня с позлатено лице, открита по време на проучванията на Източната порта на древния Филипопол.
Интересни са кремъците и керамичните сегменти, откртити по време на археологическите обходи, извършвани от музея почти всяка година, както и цветните мазилки от Небет тепе и Голямата надгробна могила в Южната индустриална зона на Пловдив, от проучванията на която археолозите тепърва очакват значими находки.
За първи път посетителите на изложба в Археологическия музей ще получат и безплатен „Речник на непознатите думи”. Дипляната съдържа най-употребяваните термини, чрез които пътешествието в миналото ще носи на изкушените от него и знание.
За да може повече хора да станат съпричастни на събитието, откриването на експозицията от 10 часа ще е онлайн във Facebook страницата на музея. Тя ще остане в музея до септември, а до края на юни публиката ще може да разгледа заедно с нея и оригинала на Панагюрското златно съкровище.
Интервю с Екатерина Илиева може да чуете в звуковия файл, а видео гледайте в youtube канала ни, за който ви каним да се абонирате, и тук:Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..