С изложбата „Открития 2021” Археологическият музей в Пловдив дава начало на серия събития по случай неговата 140-та годишнина. Експозиция, която събира в едно артефактите от археологическите разкопки в града и региона в предходната година, се прави за първи път под тепетата, разказа за Радио Пловдив кураторът Екатерина Илиева.
По думите ѝ, публиката ще може да види важни за науката, но и атрактивни за посетителите артефакти. Сред тях акцент е теракотена статуетка на непозната Богиня с позлатено лице, открита по време на проучванията на Източната порта на древния Филипопол.
Интересни са кремъците и керамичните сегменти, откртити по време на археологическите обходи, извършвани от музея почти всяка година, както и цветните мазилки от Небет тепе и Голямата надгробна могила в Южната индустриална зона на Пловдив, от проучванията на която археолозите тепърва очакват значими находки.
За първи път посетителите на изложба в Археологическия музей ще получат и безплатен „Речник на непознатите думи”. Дипляната съдържа най-употребяваните термини, чрез които пътешествието в миналото ще носи на изкушените от него и знание.
За да може повече хора да станат съпричастни на събитието, откриването на експозицията от 10 часа ще е онлайн във Facebook страницата на музея. Тя ще остане в музея до септември, а до края на юни публиката ще може да разгледа заедно с нея и оригинала на Панагюрското златно съкровище.
Интервю с Екатерина Илиева може да чуете в звуковия файл, а видео гледайте в youtube канала ни, за който ви каним да се абонирате, и тук:За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..