Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако сега не вземем заем, ремонтите ще скочат двойно

Община „Родопи“ планира да изтегли кредит от 6,7 милиона лева, с които да ремонтира централни улици по селата и да подмени изцяло осветлението в 14 населени места. Заемът ще се изплаща 10 години, уточняват от общината. 

Предложението предстои да се обсъжда и гласува на предстоящата сесия на Общинския съвет в края на месеца, каза председателят на местния парламент Георги Цанков. 

"Имахме публично обсъждане на бюджета и не смятам, че някой би възразил срещу кредита от 6 700 000 лв за инфраструктура и ново осветление. Всеки вижда, като гражданин в държавата, какво се случва с цените и ако не вземем в момента кредита с този договорен от кмета изключително добър лихвен процент от 1,54%, догодина всяка една от улиците би струвала в двоен размер" Това  заяви председателят на ОбС в община  "Родопи"  Георги Цанков.

По думите му, законът дава възможност на  всяка една община  да поеме общински дълг и предвижда общата задлъжнялост към кредитните институции да не надхвърлят  вноските  повече от 10% от собствените приходи. "Големият интерес към строителството и към инвестиции в община "Родопи" води до това всяка следваща година приходите да бъдат все по-големи и по-големи, така че в никакъв случай не нарушаваме закона. Искаме да направим тези инвестиции в съответната календарна година, защото при темпа на нарастване на цените на услугите и на строителните материали, сега ще направим 10 улици, а догодина ще можем да направим 5."

Цанков посочи, че с ремонта, при който ще бъдат поставяни енергоспестяващи лампи, общината ще успее да съхрани обществен ресурс.

В община "Родопи" винаги са се взимали управленски решения и сега ръководството е убедено, че инвестицията ще бъде рентабилна, заяви Цанков. При общини, които са с нарастващо ежегодно население от формата на "Родопи", идеята част от парите да остават в местния бюджет, би могла да бъде в негова подкрепа. "Считам, че това е един много по-справедлив начин за разпределение на средства в населени места, които се развиват,  ако останат пари, ще могат да се направят ремонти на канализация, на улична мрежа и т.н., да решават проблемите си".

Попитан за  предложението на заместник-министър Пламен Данаилов, който посети Белащица, да бъде направен график за извозване и оценка на ограниченото количество добит строителен материал и оценка от външна фирма, той подчерта, че не би трябвало да има проблем, след като концесията е работила толкова години и досега жителите са я изтърпели.

Големият проблем е после - че и двете фирми, които добиват материал от кариерите, са подали заявления за удължаване на концесиите. Той подчерта, че голяма част от засегнатите от функционирането на двете кариери и от добива на инертни материали,  са жители на Пловдив. 

"Заместник-министърът, който си е направил труда да дойде до Белащица, вижда прекрасни къщи, но в рамките на два часа посещение не може да разгледа цялото село. От компютъра вижда, че регистрираните жители са около 3000. И от друга страна, ако погледне сметките на инвеститора, който назад в годините е платил милиони за заплати, осигуровки  и  концесионни такси, сметките няма да му излязат. В същото време, разговаряйки с кмета на Белащица, разбира, че абонатите на ЕВН са над 6500 - 12-13 хиляди души. Трябва да бъде направена разяснителна кампания по промяна на личния адрес и на личните документи, за да бъде улеснена процедурата, защото тогава населеното място и живущите в него, които са над 10 000, биха имали много по-голяма тежест."

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус-малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20