Награда „Пловдив" съществува от 1969 година. През 2020 година е създадена специална почетна книга, в която са записани всички носители на награда „Пловдив" от нейното учредяване до сега. Инициативата е на заместник-кмета с ресор култура Пламен Панов. Наградите се връчват в 12 раздела.
Носителите на наградите „Пловдив" тази година:
Антон Баев е носителят на награда “Пловдив" в раздел „Журналистика в сферата на културата". Той получава приза за документалните си записки от интервюта с Атанас Кръстев - Начо Културата, една от най - забележителните фигури в българската култура.
В раздел „Художествена литература и хуманитаристика" носителят на награда „Пловдив е Красимир Димовски за сборника разкази „Момичето, което предсказваше миналото. 13 невръстни разказа".
Наградата в раздел „Художествен превод" отиде при Здравка Петрова за художествен превод от руски език на книгата „Записки на блокадния човек" от Лидия Гинзбург.
„Арконт Дизайн" ООД с ръководител архитект Радка Стефанова е носителят на наградата в раздел „Архитектура и естетизация на градската среда".
Георги Вачев печели приза в раздел „Аудиовизуални изкуства, фотография и операторско майсторство" за фотографската изложба „Музи" в постоянната експозиция „Мексиканско изкуство" на ГХГ, част от програмата на фестивала „Международни фотографски срещи".
В раздел „Танцово изкуство" наградата печели Мюзикхолен театър - Пловдив за танцово театрален мултимедиен шоу спектакъл „Прераждане" с режисьор Васил Караманлиев, хореография, сценарий и мултимедия Николай Серафимов.
Победителят в раздел „Музика" е Къща за музикални вълшебства „Дивизи" за „Приказки в оркестъра", заключителен концерт на проекта „Деца в оркестъра".
Директорът на Драматичен театър Пловдив Кръстьо Кръстев прие наградата в раздел „Театър" за спектакъла „Коприна" по романа на Алесндро Барико, драматизация на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева. Спектакълът е по повод 140-годишнината от създаването на пловдивския театър.
Държавен куклен театър Пловдив получи награда „Пловдив" в раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца" за спектакъла „Бомбето" по Йордан Радичков. Той е семеен спектакъл за деца 12+години и техните родители.
Силвия Митовска и Петър Белев са победителите в раздел „Изобразително изкуство". Те получават наградата за съвместната изложба „Persona" в изложбена зала „2019".
В раздела „Съвременни мултижанрови изкуства" наградата се раздели между Държавна опера Пловдив и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Пловдивската опера е наградена за мултимедийния музикално-танцов спектакъл „Кармина Бурана" от Карл Орф на върха на хълм Бунарджика, част от OPERA OPEN 2021. АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив е отличена за четири впечатляващи арт събития , обединени във фестивален формат Made at the Academy 2021, полифонично изграден мултижанров продукт на възпитаници и преподаватели от Академията.
Наградата в раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта" връчи лично заместник-кметът по култура Пламен Панов. Победителят е БНТ Пловдив за документалната поредица „Открий Пловдив" - десет кратки филма, посветени на историческите, архитектурни и културни забележителности на Пловдив. Призът прие Десислава Шишманова, директор на БНТ Пловдив, а на сцената се качиха и част от членовете на творческия екип Златка Делчева и Камен Коларов.
Специалната награда за изключителни постижения и цялостен принос спечели Кръстю Кръстев, директор и главен художествен ръководител на Драматичен театър Пловдив.
На този пост той е от 2010 година. Получи наградата за изключително високи постижения в областта на културния и театрален мениджмънт, поддържане на високо художествено и професионално ниво на театралната продукция, поддържане на най - високи професионални стандарти в театралното изкуство, довели до спечелени близо 50 награди „Икар", „Аскер", „Пловдив" и още редица отличия.
„Хем съм поласкан, хем съм смутен, защото получавам наградата „Пловдив" за изкуство и култура. Но това нямаше да се случи, ако Господ и Съдбата не ми бяха отредили среща с този хилядолетен, този космополитен град", заяви при получаването на наградата Кръстьо Кръстев.
“Театърът е единственото място, където народът може да проумее своята съдба", убеден е Кръстю Кръстев.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..