Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В националната историческа надпревара "Места и памет":

ГХП с приз "Шоколадовото сърце на Пловдив"

Екипът се ръководи от учителката Ралица Димитрова

4
На мястото на Шоколадовата фабрика
Снимка: Александър Георгиев, Радио Пловдив

Екип от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пловдив с ръководител учителката по история Ралица Димитрова  спечели първа награда в Националното историческо състезание на МОН „Места и памет“. Тимът участва в надпреварата за трета поредна година. И за пореден път печели приз. Този път с проекта си „Шоколадовото сърце на Пловдив“ по темата „Икономическият живот на българските евреи преди и след Закона за защита на нацията 1941 година“. 

Сърцето на темата

Ако пътуваш от Центъра към Кършияка в Пловдив през Моста на Герджика, точно преди да се качиш на него, ще си заобиколен от жилищни сгради с магазини на партера им. Преди 80 години точно вляво преди моста, обаче, на ул. „Янко Сакъзов“ се е намирала Шоколадовата фабрика „Нисим Авдала и синове“. На мястото, където българският евреин Нисим Авдала е управлявал бизнеса си, днес е хранителен магазин. Под цъфналите рози в двора му Ралица Димитрова разказва, че темата от тазгодишния конкурс първоначално я разколебава за участие.

"Тя със сигурност е предизвикателство дори за студенти и изследователи.  Най-интересното, което видяхме, когато ни събраха да разяснят проекта и ни дадоха библиография беше, че всъщност за Пловдив изобщо липсват споменати архивни единици от архива. Това много ни жегна по пловдивски, защото тук има много книги. Четохме много, научихме много истории на евреи, но решихме, че трябва да се концентрираме върху някакво предприятие, ако има такова. Тогава на помощ дойде моят баща, който ми каза - "Абе защо не погледнете какво има за шоколадовата фабрика на Авдала?". И това беше нишката,  която започнахме заедно да разплитаме" -  разказва учителката.

Деветокласничката Деница Велева прекарва часове над историческите свидетелства за времето. Впечатлена от размаха на бизнеса, тя дава и името на проекта – „Шоколадовото сърце на Пловдив“. В дните когато то е туптяло силно край Марица, всеки дом наоколо е работил по изделията на фабриката по поръчка на предприемчивия евреин. 

С началото на Втората световна война и особено след приемането на Закона за защита на нацията у нас всичко започва да се променя за евреите, в това число за него и семейството му. "Този закон, всъщност, съкращава работниците, съкращава производството им, иззема собствеността им и фабриката е трябвало да затвори" - обяснява Деница. 

Историята не познава условно наклонение

Ако не е бил Законът за защита на нацията, а впоследствие и национализацията - вероятно и сега при моста на Герджика щеше да е Школадовото сърце на Пловдив, допуска Ралица Димитрова. Историята, обаче, условно наклонение не познава. Само факти, според които шоколадовото сърце на Пловдив остава главно в спомена на най-възрастните пловдивчани. 

Днес в проекта на Хуманитарната гимнзазия то сякаш започва отново да бие. За това помагат и още две ученички - Кристин Николова и Кристина Въчкова,  библиотекарката в училището Дона Иванова и сътрудничеството с Читалище "Шалом". 

Уроците от проекта

За ръководителката на проекта Ралица Димитрова наградата е успех за ученците, успех от гледна точка да ги запали да разберат за истинската същност на историята. А Деница Велева признава, че освен историческите познания, темата я е провокирала да търси отговори на въпроси за обществените и човешките взаимоотношения, за справедливостта. 

"Разбрах, че наистина не трябва да се делят хората заради религията, която изповядват, заради произхода им. Започнах да се питам какво е това справедливост, защото в един момент целият живот на човек може да се обърне заради вижданията на някой друг и заради това, че той смята, че си нещо под него." - казва момичето. 

След признанието от Министерството на образованието и науката за екипа, работил по „Шоколадовото сърце на Пловдив", предстои най-сладкото – да получи наградата си. След нея, обаче, е ясно, че веднъж запален, интересът към местата, които връщат паметта ни, няма как да се стопи. Може само да се разпалва. С проучването и разказването на нови истории от архивите на живота в Пловдив.  

Целия репортаж може да чуете в звуковия файл, а видео очаквайте в youtube канала ни, за който ви каним да се абонирате, и тук.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 18.05.24 в 10:18

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета". Слушайте "Срещите" в събота..

обновено на 18.05.24 в 09:01

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10

Звездна италианска вечер на Античния театър

Трима забележителни италиански певци посреща Пловдив с концерт-спектакъла  „THE MAGIC OF ITALIA”. На 06.06.2024 (четвъртък) от 20:30 ч. красотата на италианската песен ще властва на сцената на Античния театър . Броени дни остават до срещата с ДЖАНИ СКРИБАНО, ЛУКА МИНЕЛИ и КИАРА ПЕРАЛЕ. Под съпровода на оркестъра на ДЪРЖАВНА ОПЕРА - ПЛОВДИВ,..

публикувано на 17.05.24 в 10:54