„Нашият град умее да оценява културните явления. Аз много почитам тази награда!“ Това заяви Здравка Петрова - носителка на награда „Пловдив – 2022 за художествен превод“ на книгата „Записки на блокадния човек“ от Лидия Гинзбрук.
Наградата „Пловдив“ да високи постижения в културата тя получава за трети път след 1995 и 2015 г. С художествен превод на руска проза тя се занимава от 40 години. Дълги години е била редактор в издателство „Христо Г.Данов“. Преподавала е „Стилистика на превода“ в ПУ „Паисий Хилендарски“.
Сред известните литературни произведения, на които е преводач, са тетралогията „Децата на Арбат“ от Анатолий Рибаков, „Ана Каренина“ от Лев Толстой, „Герой на нашето време“ от Михаил Лермонтов и много други значими творби от Василий Гросман, Корней Чуковски, Владимир Набоков, Василий Аксьонов, Людмила Улицкая, Виктор Суворов.
Петрова подчерта, че за добрия преводач е особено важно да бъде артистичен, защото трябва да съумява да влиза в различни роли – на автора, а след това и на читателя и неусетно усещанията плавно да преливат.
„Наистина съм изживяла безброй животи, книгите които съм превела, са над 100 и навлизайки все повече в професията, оценявах ролята на преводача за общуването на народите.“
Като преводач от руски език на книгата „Записки на блокадния човек“ от Лидия Гинзбрук, Здравка Петрова подчерта, че е работила над нея преди началото на войната и тогава се е водела единствено от преживяванията на хората в глада и студа по време на ленинградската блокада.
„Тази моя авторка Лидия Гинзбург сега не е жива, но аз си я представям в редиците на руските писатели и интелектуалци, които подписаха възвание срещу действията на Владимир Путин“.
Здравка Петрова обаче бе скептична за чистотата на българската реч днес, в резултат от малкото четене от поколението, и „замърсяването“ на езика с изрази и думи, чужди за неговата природа.
„Четенето променя и облагородява живота. Буквичките...те са велика сила“, бе категорична Здравка Петрова.
Интервюто – звуковия файл:
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..