Държавите, които обявяват триседмична карантина, са тези, в които има описани случаи на маймунска шарка. Все пак говорим за не повече от 150 случая. Притеснителното е, че за период от 10 дни тези случаи възникнаха в много голям спектър от 15 държави.
Тоза заяви пред Радио Пловдив д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн.
Той подчерта, че самото заболяване маймунска шарка не е толкова заразно, колкото COVID-19 или обикновената шарка морбили. Според него, обществото реагира малко по - чувствително.
Маймунската шарка е разновидност на едрата шарка. Това е неприятно заболяване със смъртност до 5% в този вариант.
Не мисля, че има опаснст от пандемия на този етап, прекалено малко са случаите, коментира д-р Илиев.
Той посочи, че случаите до голяма степен се свързват с мъже, които са имали сексуален контакт с други мъже. По думите на лекаря, има т. нар. „изплъзване" на случаи. Това са случаи, които много бързо ще бъдат проконтролирани.
Има два варианта на маймунската шарка - единият е централноафрикански, който е малко по - опасен, но тука не става дума за него. Западноафриканският е по - лек вариант.
Мистериозният хепатит сред децата
Д-р Аспарух Илиев обърна внимание, че този хепатит възниква в кратък период от време по един много нетипичен начин сред много деца. Протичането на заболяването е много тежко - около 10% от децата с този проблем са имали нужда от чернодробна транспрантация.
При около половината от децата се наблюдава една разновидност на аденовирус, заяви лекарят.
Засега няма категорично становище за какво става дума. Остава една загадка.
Като цяло може би е свързан с някои неизвестни фактори от околната среда, коментира д-р Илиев.
Отиде ли си Ковид-19
Типично за сезона Ковид-19 е намалял в цял свят. В повечето западни държави има добро ваксинационно покритие.
Не би трябвало да има прпоблеми и през есента и зимата в западните държави.
В България е по - различно, заради малкото ваксинирани хора.
Интервюто на Елена Крушкова с д-р Аспарух Илиев е в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..