Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С прожекция на филм отбелязват рождението на Борис Христов

Майските празници и събития, свързани със значимите факти в културата и изкуствата в Пловдив продължават с представянето на биографичен филм на БНТ Пловдив за световния оперен бас - Борис Христов. Сценарист на филма е журналистът Галена Паскова, режисьор – Пепа Кошишка. 

Филмът е създаден по повод 100-годишнината от рождението на оперния артист, а сега ще бъде в центъра на събитие, организирано от „Фондация за Развитие на Артистични Таланти“ . 

На 27 май, от 18 часа в артистичната среда на галерия “Джуркови“ в Стария град  фондацията организира прожекция на филма, почит към  Борис Христов,  роден в Пловдив през месец май, преди 108 години .

Ролята му за популяризиране на българската култура и поставянето й сред най-високите постижения на европейското и световно културно наследство е всепризната. На негово име беше учредена и наградата, която „Фондация за Развитие на Артистични Таланти“  присъди за първи път през 2021 г на оперния режисьор и директор на опера Пловдив – доц. Нина Найденова.  С удостояването на Нина Найденова с наградата „Борис Христов“ директорът на фондацията - Иван Фратев, заяви и амбицията призът да отличава личности и организации с принос за повишаване качеството и съдържанието на културните процеси в град Пловдив.

Сред критериите за избор на личност и/или организация от особено значение е устойчивостта на постигнатите резултати. Също така – ролята на отличените за възпитаването на вкус и създаването на трайни нагласи за потребност от изкуство.

В духа на цялостния отпечатък, който фигура със значимостта на Борис Христов оставя, присъждането на отличието с неговото име търси и насърчава творци и организации с високи естетически критерии за създаване на стойностно изкуство.

Фондацията осъществява дейността си в Пловдив и изборът на личностите и проявите, които получават годишната награда "Борис Христов" е насочен приоритетно към културния живот в града.

Наградната статуетка е миниатюра на един от популярните предметни символи – «Маската», изработена от скулптора Цвятко Сиромашки, която посреща посетителите на входа на Дома на културата "Борис Христов".

Идеята за превръщането й в индивидуален награден знак е на  Иван Фратев. Името му е трайно свързано с подкрепата за студенти и ученици от училищата по изкуства, както и стойностни събития, които допринасят за развитието на културния живот в Пловдив. Кой ще бъде вторият носител на наградата „Борис Христов“ ще стане ясно след прожекцията на филма на БНТ Пловдив.


По публикацията работи: Марин Данев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42

Хайку конкурсът “Мая Любенова” се провежда за шеста година

стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..

обновено на 07.01.25 в 17:07