Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зърното в България в момента е в търговците, не в производителите

Няма опасност от продоволствена криза

Людмил Работов: Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Людмил Работов

Дъждовете със стопанско значение, които очакваме, пряко ще засегнат добивите и от тях ще зависи качеството на реколтата. Нейното прибиране ще започне в близките дни през юни. 

В Пловдивския регион и като цяло в Южна България липсата на дъжд осезаемо се усеща. Културите започват да страдат и има места, където вече са засегнати ечемичените посеви. Оттук-нататък ще тръгнат и рапицата, пшеницата, слънчагледът, които също се мъчат от липсата на дъжд. А без поливане царевицата е обречена на гибел.

Това заяви пред Радио Пловдив Людмил Работов, заместник – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на пловдивската им структура.

Зърнената реколта 

От бранша се надяват да достигнат нивата на добивите от миналата година. Това обаче ще стане, ако се изпълни прогнозата за очаквани валежи.

Ако паднат дъждове от порядъка на 10 - 15 - 20 л/кв.м., ще успеем да догоним нивата на миналогодишната реколта, заяви Работов.

Цените на зърното 

На цените не можем да влияем, обясни зърнопроизводителят. По думите му, по - голямата част от произвежданата продукция - пшеница, рапица, ечемик, царевица - са борсови стоки. 

Нямам как да кажа какви ще са цените. Предполагам, че цените на световните борси донякъде ще се запазят и така ще избегнем покачването на себестойността на продукцията като цяло, каза Роботов.

Той припомни, че четири - пет пъти са се увеличили цените на торовете, два пъти са се вдигнали цените на горивата, а рентите ще се увеличат поне два пъти заради цената на пшеницата.

Няма опасност от продоволствена криза 

Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. 

Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Така че, не би трябвало България като цяло да зависи от международния дефицит на пшеница.

Всички преработватели имат достатъчно складови бази и достатъчно навреме участват в изкупуването на пшеницата. 

В Южна България почти няма складове, а големите преработватели изкупуват продукцията по време на жътва, съхраняват я и договарят цени. 

Така се осигурява продоволствието за бъдещите периоди за произдовдството на брашно и хляб, обясни Людмил Работов. 

Той припомни, че още от месец март започна кампания за осигуряване на продоволствената сигурност на държавата, но до  момента още нищо не е направено. 

Тогава търгнаха и смешни публикации в медиите, че едва ли не България ще остане без жито.

Напротив, жито в складовете на производителите почти няма. С тая кампания, която държавата обяви, че ще изкупува зърно, масово търговците успяха да го изкупят преди държавата.

Реално сега зърното, което е останало в България е в търговците, не е в производителите.

Цената на хляба

Всяка изкуствена интервенция на стоки и пазари неминуемо ще увеличи цените, категоричен е зърнопроизводителят. 

Търговците на зърно могат да осигурят нужните количества за държавния резерв, смята Людмил Работов. 

Според него, държавата трябва да изкупува зърното на борсови цени, иначе няма логика - фермерите не могат да продават под себестойност, тъй като ще фалират.

Помощ ще е, ако държавата осигури по - поносими цени на торовете, посочи пловдивският зърнопроизводител.

Интервюто на Неда Велкова с Людмил Работов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07
Д-р Димитър Казаков, координатор по донорство в УМБАЛ „Свети Георги“

Успешни са първите за годината донорства от УМБАЛ "Св. Георги"

Първите за годината - две донорски ситуации бяха реализирани този уикенд в УМБАЛ „Свети Гeорги“ в Пловдив. За 24 часа –двама пациенти в мозъчна смърт дадоха шанс за живот на седем души у нас и в чужбина.  Органите отпътуваха със самолети от летище Пловдив за Унгария и Германия, а във Военно медицинска академия - София и в УМБАЛ..

публикувано на 30.09.24 в 14:44

Решават утре ще има ли рейсове до Труд и Войводиново

Проблемът с транспорта между селата Труд и Войводиново от община „Марица“  и Пловдив ще бъде обсъден на среща в областна администрация утре. Това съобщи в интервю за радио Пловдив кметът на „Марица“ Димитър Иванов. Целта е да се постигне споразумение градските линии с номера 1 и 15 да стигат до двете села, обясни той.  "Утре се събираме при..

публикувано на 30.09.24 в 13:52

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43