Старт на проекта „Осветените пътища – 90 години следи от изкуството на Иван Кирков“ ще бъде даден от Фондация „Тракарт – 2000“, Пловдив с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Инициативата ще събере ученици на големия художник с цел утвърждаване на високостойностни художествени традиции и предаването им като естетически норми и вкус на подрастващите.
Програмата предвижда множество събития, начало на които ще бъде дадено в Деня на детето – 1 юни, детска работилница „Четем и рисуваме“ с деца приказките, илюстрирани от Иван Кирков. Инициативите продължават и в следващите дни с посещения на знакови културни обекти в Пловдив и среща с детските школи по изобразителни изкуства в Асеновград в Старинното училище.
Ще бъде открита и постоянна експозиция със 110 произведения на проф. Иван Кирков в ТРАКАРТ ПАРК, новооткрито пространство за представяне на съвременно изкуство и паркова среда .
В рамките на форума ще се състои и симпозиум на принципа на отворените врати, като работният процес на визуалните артисти ще може да бъде наблюдаван в реално време от зрители и посетители. Сред участниците в симпозиума са Атанас Парушев – Шока, Веско Велев, Дарина Цурева, Петко Петков, Чавдар Маринов и др. Те ще работят в творческите ателието на ТРАКАРТ ПАРК и създадените по време на проекта картини ще бъдат включени в обща експозиция в ТРАКАРТ ПАРК, която ще бъде открита на 5 юни.
Проектът е с медийното партньорство на БНР - Радио Пловдив.
Художникът-галерист Жорж Трак инициира творческия симпозиум за проф. Иван Кирков. Може да чуете повече от интервюто, в звуковия файл.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..