Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потърпевшите от градушката в Садово блокираха пътя за Турция

| обновено на 02.06.22 в 08:23

Земеделски производители от община Садово излязоха на пореден протест заради градушката, която във вторник удари района заради забрана за стрелба на противоградни ракети. Около 7:30 часа те блокираха със земеделска техника международния път към Турция край Садово. 

Настояваме за адекватни действия, защото процедурата за получаване на компенсации е тромава и търпим сериозни загуби, казаха протестиращите. До тях е и кметът на Садово Димитър Здравков, който обобщава въпросите на ощетените, ненамерили вчера отговор при срещата с представители на фонд "Земеделие". Нека го чуем:

"Колко ще бъдат обезщетени на декар, докога ще чакат парите, тъй като от миналата година има хора, които още не са си получили парите. Самият факт, че тези хора, тръгвайки да правят протоколи, се отказват от обезщетения, показва, че този механизъм не работи! Ако държавата продължава да отстоява и да държи на този си механизъм, който въобще не работи, естествено, че те няма да го приемат. Другото, което е, за тази инфраструктура, която е по самите съоръжения - не се плаща, не се смятат надниците, които се дават от земеделците. Това също трябва да се включи!".

Повечето от протестиращите стопани признават, че няма застраховки, но обясняват, че това е така, защото застрахователите се държат с тях, както и държавата. 

Градушката, която падна над района на Садово, защото имаше забрана за изстрелване на противоградни ракети заради преминаващ по това време пътнически самолет, унищожи хиляди декари селскостопанска продукция.

В сряда се проведе среща между представители на земеделското министерство и Държавен фонд „Земеделие“ и фермери. Те увериха, че всички пострадали земеделци ще бъдат обезщетени. Тези, които имат застраховка, могат да разчитат на компенсация до 80% от извършените разходи. На останалите ще бъде изплатена ставка на база декар, която зависи от отглеждания зеленчук. Фермерите обаче не останаха удовлетворени от възможностите.


По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Ново Железаре са по-активни от Войнягово в кметските избори

Близо 29 % е активността до обед  на изборите за кмет в карловското село Войнягово . До 12:30 часа са гласували 245 от всичките 848 жители с право на вот, сочат данните на Общинската избирателна комисия в Карлово.  Гласуването е в две секции в селото и протича нормално, без нарушения. Кандидатите за кмет са петима -  Тодор Минковски, Петър..

обновено на 20.10.24 в 17:59

В Ново Железаре и Войнягово гласуваха повече от половината избиратели

50,59% е избирателната активност към 17,30 часа в карловското село Войнягово , където се провеждат частични избори за кмет.   Гласували са  429 от имащите право на вот  848 жители на селото. До момента изборният ден протича нормално, няма регистрирани жалби и сигнали за нарушения , съобщи Ивелина Димовска , председател на Общинската..

публикувано на 20.10.24 в 17:55

Чепеларе привлича все повече туристи не само през зимата

7-процентов ръст на туристи отчита Чепеларе от началото на годината. Постъпленията от туристически данък в общината са над 400 000 лв. и са рекордно високи, съобщават от Туристическия информационен център в града. Оттам подчерават, че летният туристически сезон в Чепеларе и района е бил изключително успешен. Посетителите са предимно български..

публикувано на 20.10.24 в 17:33

20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата

По повод Световния ден за борба с остеопорозата 20-ти октомври четири общини в Пазарджишка област организираха измервания на костната плътност. Кампанията в Белово, Ракитово, Велинград и Пещера започна в началото на октомври и е по инициатива на Регионалната здравна инспекция в Пазарджик и асоциация „Жени без остеопороза“.  Измерена е костната..

обновено на 20.10.24 в 14:33

Произведеното в България поскъпва, част от чуждата продукция поевтинява

Тази есен се наблюдава ръст в цените на част от плодовете и зеленчуците родно производство. Поскъпването на българските плодове и зеленчуци е с над 20% спрямо есента на миналата година.  По – скъпи са чушките, патладжаните, марулите, рекордно и поскъпването при зелето. Българската продукция е на изчерпване и това е една от причините за..

публикувано на 20.10.24 в 14:33