Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският народ няма основания за родов нихилизъм

"Да застанеш пред паметника на този велик българин и да кажеш нещо за него и делото му, е страшна отговорност. Но е и смирение пред силата на тези хора, пред героизма им, и пред тяхното величие. Вълнувам се!", заяви Кръстю Кръстев. - директор на Драматичен театър Пловдив и носител на Специалната награда „Пловдив” за изключителни постижения и цялостен принос в областта на изкуството и културата за 2021 година, преди да произнесе слово  пред паметника на Христо Ботев. 

По думите му, за Христо Ботев всичко е вече казано. 

"За всеки един обаче са различни понятията, които великият поет рисува и дава. Това е много лично нещо, защото следвайки фактите, човек започва да си задава и въпроси. А нашият народ е известен с това, че ние сме крайни. Обичаме силно и мразим. Известен е с крайностите, в които понякога изпада, но аз го обичам такъв, какъвто е. Ние просто трябва да го разбираме".

Кръстев подчерта, че  всеки е минал в различен етап от живота си през разбирането на Ботев.

 "Понятията са едни и същи като думи, но чувствата, които преминават през душата на човек, са различни, защото той се намира през различен етап от живота си в различно време. Това е хубаво, че с отминаващото време се усъвършенстваме, усъвършенстват се сетивата ни, познанието ни за света, чувствата ни стават по-богати. Въпросът е обаче да се опитваме да го разберем. Това е трудно, понякога изпадаме в крайности, но като се опитваме да разберем и търсим смисъла на тази саможертва на героите, съпоставяйки я с времето, в което живеем, това е важното. А докъде ще стигнем, не знае никой".

Кръстев заяви още, че българският народ  излъчва родов нихилизъм, но такова нещо не трябва да има, защото  България върви напред, хората се усъвършенстват. 

"А какви герои са ни нужни? Задавам си въпрос не са ли ни нужни строители, които да градят над онова, което е останало през вековете? Ние сме една от най-старите държави на 1300 и повече години, живеем на места, където са се случили всички цивилизационни процеси. Ние носим особен дух на това място, това го усещам и съм щастлив, че съм наследник и нося частица в себе си от тези страхотни промени, които са се оказали основен градеж в цивилизационното развитие на човечеството. С това трябва да бъдат горди българите. Неслучайно Европа е сложила това Ботево гениално четиристишие на стената на един велик музей. То е останало, човечеството го е забелязало и затова нека се гордеем с нашите герои, без да извършваме геройства всеки ден."

Кръстев призова за още  за повече спокойствие, разум и страст съвременииците си.

Цялото интервю - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23