Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и РСМ да се научат да разговарят, а не да си крещят

"Абсолютно ненужна и излишна заигравка  с политическата култура и грамотност на българите" нарече идеята за референдум по темата за старта на преговорния процес  за присъединяване на република  Северна Македония в ЕС политологът Любомир Стефанов. 

"Все едно е да правим референдум за еврото или да развиваме ядрена енергия за ядрена централа, сякаш такава може да се развива с фотоволтаик.". 

По думите му, президентът Румен Радев е единствено прав в твърдението си, че българският народ е много травматично и емоционално обвързан с темата Северна Македония. "Затова според мен, на него не трябва да се дава възможност да се произнася по нея, защото тук става въпрос за държавническо и политическо решение, а не - за историческо".

Ако има някакъв скрит проект за компромис в спора, то би било добре тези, които го изготвят, да го представят "на час по лъжичка", заради чувствителността на хората по темата и тежестта на на общественото мнение. "Надявам се обаче да няма никакви тайни договорки, навяващи на прословутите ни рефлекси за задкулисието в България, а че всичко се случва легално, почтено, по модела на благоприличие - на срам от съселянина и страх от Бога, в тази координатнан система".

Според Стефанов, българските политици имат неприятния навик "да се изхвърлят" по международни форуми и да поемат ангажимент, които се чудят как да изпълняват. "Оказва се, че изушението от това да предложиш иновационен начин "за случване на нещата", надделява над здравомислието. Още повече, че премиерът Кирил Петков има. бизнес отношение към властта, т.е. нещата трябва да се случват бързо, лесно и ясно - има линия, сметката излиза или не излиза, респективно, правим го или не го правим. Емоцията  в случая изключва подобен тип решения". 

Стефанов бе категоричен, че не съществува вероятност поканата към Украйна за старт на преговорния процес за присъединяване към ЕС да изпревари поканата за РСМ, тъй като такава покана се отправя от целия ЕС, на който България е член и трябва да участва в решението.  Той обаче допусна, че все пак е възможно подобен наратив да е повдигнат и разказът за това да бъде "вложен" острани, като допълнително влияеща проментлива, за да може България да погледне глобалнн на картината.

"Истината е, че и ние сме длъжни на нашата съседка РСМ, за защото 30 години проспахме възможността за реално комуникация.

Трябва да се научим да си говорим, а не - да си крещим. Не успеем ли да напълним със съдържание аргументите си, оставаме на позицията на този заразен и уродлив псевдопатриотизъм и национализъм, който доста смело броди из Европа".

Цялото интервю - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39