Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири вечери Made аt the Academy в Пловдив

Четири впечатляващи арт събития, обединени във фестивален формат Made аt the Academy, за втора поредна година представят  творческия потенциал на пловдивската Арт академия: класическа музика, джаз, танц, изобразителни изкуства и фолклор, представени на различни сцени и локации от студенти и преподаватели, водещи имена в българското съвременно изкуство. 

Входът за всички спектакли е свободен.

Made аt the Academy стартира в Дом на културата „Борис Христов“ на 6 юни 2022 г. от 18:00 часа с Годишен концерт на Катедра „Хореография“, посветен на сто години от рождението на проф. Кирил Дженев- създател на ансамбъл „Тракия“ и един от най-големите български хореографи.

Вторият ден на фестивала продължава в залите за временни експозиции на Градската художествена галерия на ул. „Княз Александър I Батенберг“ №15, които отворят врати за представителната Годишна изложба на Факултет „Изобразителни изкуства“ на Академията, в която се представят всички специалности: Графичен дизайн и фотография, Педагогика на обучението по изобразително изкуство, Сценография, Фотография, Дизайн на облеклото, Стенна живопис, Живопис, Графика, Скулптура и др. Както всяка година ще бъдат обявени отличените студенти в ежегодния студентски конкурс.

На 8 юни АМТИИ кани Пловдив на Римския стадион от 18.00 ч., за да представи документалната изложба „Академична памет“, дело на проф. д-р Галина Лардева и доц. д-р Александър Гьошев, която е посветена на паметта на значимите личности, свързали жизнения и творческия си път с дейността нa Академията и допринесли за нейното утвърждаване като водещо висше училище в областта на изкуствата. Изложбата ще продължи до края на юни.

Час по-късно, в 19.00 ч., също на Римския стадион, Академичният оперен театър  вдига завеси с „Рита“ – едноактна опера от Гаетано Доницети с диригент ас. д-р Алия Хансе и режисьор ас. д-р Ивайло Михайлов и с участието в оркестъра на музикантите от „Интро“.

На 9 юни от 20.30 ч. Академията събира пловдивчани и гости на града на Античния театър за кулминацията на фестивала – големия концерт „Академията кани Пловдив“ с участието на представителните академични ансамбли и състави на АМТИИ; чуждестранни студенти и докторанти, възпитаници в изпълнителско изкуство на водещи преподаватели и творци от Академията; студенти и преподаватели, носители на престижни международни награди за изкуство - диригенти, хореографи, танцьори, певци и инструменталисти, обединени от идеята Made at the Academy и стремежа да представят на Пловдив концерт на най-високо естетическо и художественотворческо ниво.

Проектът Made аt the Academy се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и в партньорство с ОИ „Старинен Пловдив“.

От 2021 г. Made At the Academy е част от културния календар на Община Пловдив, а преди по-малко от месец получи престижната награда „Пловдив“ в раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“ като полифонично изграден мултижанров продукт на творците от всички факултети и специалности на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив – едно от най-престижните висши учебни заведения по изкуствата в България.

Като най-значима образователна културна институция в Пловдив АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив има амбицията да превърне фестивала Made аt the Academy в ежегоден, постоянно обновяващ се арт форум, на който публиката да става съпричастен свидетел на успехите на Академията в подготовката на бъдещи творци и заедно с това оформя техните качества в естествена сценична публична среда. 

Интервюто с ректора на Академията проф. Тони Шекерджиева - Новак можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историография"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29