Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюзикълът „FAME” с премиера в Пловдив

| обновено на 07.06.22 в 17:04
Снимка: Личен архив

Световноизвестният мюзикъл „FAME” оживява на лятната графити сцена на Опера Пловдив, в двора на Техническия университет в града на 8, 9 и 10 юни от 20:45 часа. Заглавието става известно с филма на Алън Паркър от 1980-та и заглавната песен, отличена с „Оскар“ и „Златен глобус“, в изпълнение на звездата Айрин Кара. Мюзикълът по сценарий на Хосе Фернандес, музика на Стив Маргошес и текстове на песните на Жак Леви, проследява трудния път към върховете на славата на група амбициозни и талантливи студенти в колеж по изкуствата в Ню Йорк.

Режисьор на постановката е Петър Одажиев, диригент Константин Добройков, художник Николина Костова – Богданова и хореограф Амедео Джунта. Красивата сграда на бившия Френски колеж в Пловдив ще бъде преобразена с мапинг, от визуалния артист Петко Танчев. Във „FAME” участват солисти и оркестър на Опера Пловдив, а централните младежки роли са поверени, чрез кастинг, на млади изпълнители. Постановката се осъществява със съдействието на Софийска академия за музикален театър. В Пловдив освен текстовете и песните ще звучат на български. Преводът е на Цветомира Цонева. 

Премиерата на “FAME” е основен акцент в програмата Графити Opera Open.

“FAME” е мюзикъл за мечтата да постигнеш онова, което искаш и за неотклонния път да следваш мечтата си. Това се отнася не само за младите хора, това се отнася и за по-възрастните хора. И в тази връзка, биха се припознали 99% от хората, които искат, мечтаят и следват пътя си“, споделя режисьорът Петър Одажиев.

Аз имам мотивация, не само творческа, но в голяма степен имам и образователна мотивация. Дълги години след като пребивавах в Ню Йорк, аз съм живял и работил там над 15 години, срещах се с много млади хора, които споменаваха едно единствено нещо, fame, fame, fame. Непрекъснато го повтаряха. Аз се заинтересувах от историята. Видях, че е изключително подходяща за постановка и участие на млади изпълнители, тъй като героите са на възраст между 15 и 19 години. Но, освен, че са в гимназиална възраст, те са и танцьори, актьори, музиканти и са специализирани, тъй като училището им е специализирано за такива млади таланти. Видях в това изключителна възможност, благоприятни условия за намирането и набирането на такива млади таланти в България. У нас, все още няма специалност, която да е за музикален театър, за артисти, които са специално обучени за мюзикъл. Имаме стъпки, в тази посока, в музикалната академия в Пловдив. В лицето на на ректора проф.д-р Тони Шекерджиева аз срещнах разбиране в това отношение и тази година ще направим такава специалонст, магистърска програма за мюзикълни изпълнители. Тя приветства идеята, миналата година да направим такъв курс, който е подготвителен курс за такъв тип обучение, който се оказа много сполучлив. Деведесет процента от тези хора, участват сега във “FAME“. Тук искам да подчертая и особената заслуга на Държавна опера Пловдив, в лицето на Нина Найденова, която приветства идеята и даде възможност това нещо да се реализира.“

„Мястото, на което ще се случи сега мюзикълът аз не го познавах. И тук, много ми помогнаха колегите от операта и Нина Найденова. Първоначалната идея беше този спектакъл да се направи на Летния театър. Но, като видях сградата, тя абсолютно напомни на стила на фасадата на действителната сграда, която е в Ню Йорк на 46-та улицав Манхатън и аз се влюбих в мястото. Въпреки, че е трудно на открито, където няма сцена, всичко се гради наново. За мен това е едно предизвикателство, което съм изтивал само, когато съм снимал кино. Когато отидеш на един терен да снимаш филм, нямаш нищо, там си носиш всичко – звукозапис, декор, сцена...“

Режисьорът Петър Одажиев гостува в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42

Хайку конкурсът “Мая Любенова” се провежда за шеста година

стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..

обновено на 07.01.25 в 17:07