Семинарът „Наука и журналистика: заедно срещу инфодемията“ събра в Пловдив български журналисти и учени. Целта на срещата е да постави основата на дългосрочно сътрудничество между академичната общност и медиите за проверка на факти с цел успешно противопоставяне на дезинформацията и фалшивите новини. Очаква се скоро да се обобщят база данни и национален регистър, където са имената на учени, готови да сътрудничат на медиите у нас, както и платформа за проверка на фактите.
След пандемията дойде войната в Украйна и поредицата от фалшиви видео и текст, разпространявани лавинообразно в социалните медии. Как да правим своя проверка, какво е важно да ни сигнализира, че се сблъскваме с фейкнюз, коментира срещата.
Инфодемията най- общо ни казва: "Внимание - дезинформация, опасна за вашето здраве!" Според изследване на Центъра за противодействие на дигиталната омраза във Вашингтон само 12 души са отговорни за близо 2/3 от антиваксърското съдържание. У нас за жалост т. нар. нетен индекс на доверие в социалните мрежи е много висок, сиреч българите от всички европейци най-много вярваме на интернет новините, част от тях чиста сензация и фалш.
Стоянка Пастърмова от Стопански факултет на Тракийски университет смята, че сблъскването с фалшиви новини е благодарение и на жълтите медии.
Милена Илиева от Пловдивския университет е сред инициаторите на проекта и смята, че това е нова идея за България, дошла от научната и медийната общност.
В музейна галерия „Димитър Георгиев“ – Пловдив се събраха учени от Тракийския университет, Пловдивския университет и Медицинския университет-Пловдив. Тук бяха и журналисти от Пловдив и София, заедно поспорихме как се прави обективна проверка на фактите.
Проектът стартира през октомври м. г. и се финансира по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Организациите, които работят заедно са: Асоциацията на европейските журналисти – България; Factcheck.bg; Тракийският университет; Центърът по растителна системна биология и биотехнология; Асоциация за кариерно развитие и обучение. Организаторите са убедени, че актуалността на проблема за дезинформацията е световен и познаването на механизмите за проверка на фактите е от решаващо значение за обективната журналистика в борбата срещу негативните и пагубни явления в обществата.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..