Според него, ИТН имат визия и лице, които искат да отстояват и затова Слави Трифонов е направил своето обръщение и министрите му са напуснали кабинета. „Това е достойна позиция, предивид че биха мотгли да останат в управлението с някакви уговорки и компромиси“, каза Стойчев.
Не електоралната логика движи решенията на Слави Трифонов, има други подтексти и собствени съображения за действията на ИТН, подчерта политологът. Той добави, че е неправилно е да се твърди, че ИТН е несистемна пратия, защото тя не е против правилата на демокрацията, просто е за по друг вид демокрация.
"Те имат намерение, ако не веднага, то в бъдеще да променят избирателната система с такава, в която мажоритарният елемент да е основен, даже единствен". Стойчо Стойчев посочи, че със самото си присъствие в НС ИТН са успели да преструктурират партийната система, като са изравнили баланси и сили. "Двуполюсността сега е по линията на протеста и по линията на статуквото. В този смисъл те не са антисистемна патия, а партия от популистки тип. Като такава партия ИТН биха могли да си сътрудничат с всякакви други партии и да са коалиционен партньор на всеки", каза политологът.
Той заяви, че проблемът на ИТН идва на чисто лидерско равнище, защото има чепат лидер. "Слави Трифонов взима всички решения и всъщност никой не знае какво мислят хорат в неговата партия, защото само той решава всичко сам. Партията и парламентарната група са просто придатък на Слави Трифонов и той може да е добър коалиционен пратньор с хора, с които са разбира лично. Ако не се разбира с някой, ако не се разбира лично с някого, съответно той не е добър коалиционен партньор".
Стойчо Стойчев посочи, че в управляващата коалиция всичко трябва да се договаря с премиера и финансовия министър, така е подписано коалиционното споразумение. "Т.е.договорките между коалиционните партньори са двустранни и затова, ако се търси проблем в коалицията, той е между ПП и ИТН. Вероятно посредниците в комуникацията нещо са се счупили и не са се разбрали. Тази комуникация не е от вчера, подобно напрежение има от доста време – те дори водят дела едни срещу други. Става дума за сблъсък на лидери и егота – кой е по-голям лидер и от кого зависи повече. Така че Слави Трифонов не търпи подобно общуване", обясни още конфликта между ИТН и ПП политологът.
Според него, след този разрив паралелите с началото на прехода и появата на правителство от типа на това на Любен Беров вече са в обръщение. "И тогава, и сега всичко се върти около газа – да си спомним откъде се появиха първите противоречия и с президенти и ПП и между ИТН и ПП. Предполагам, че Кирил Петков и Асен Василев нямат особени скрупули да закрепят управлението си и да останат във властта, защото едни нови избори могат въобще да не ге допуснат в Парламента. Така че те биха били готови на всякакъв вид договорки - с ДПС, ГЕРБ, за да им се закрепи властта. Техният кръгозор показва, че планирането и мисленето им е с месец – два напред".
В заключение Стойч Стойчев прогнозира, че ако се следва нормалния ход на нещата, то каквото и решение по казуса с РСМ не трябва да се очаква от правителството. "Не само защото заради Македонския въпрос, заради която България е претърпяла не една национална катастрофа, а и защото никой не очаква от кабинета на Кирил Петков подобно решение. Но като гледам нещата, те не са много нормални и всичко може да се случи".
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..