"Провалът на кворума за избор на председател на Парламента и гласуването на вота на недоверие не са така пряко свързани. Най-важната новина днес е, че ГЕРБ обявиха, че ще подкрепят вдигане на ветотоза РСМ, на базата на френското предложение, което е много добро. Това е знак, че ГЕРБ не са чак толкова ентусиазирани вотът на недоверие на успее. Това решение за Македония ще им донесе електорални щети, защото за тях бе по-изгодно управляващите да продължат да управлява, ерозията в доверието към управлението да е малка, но стабилна и за тях би било по-изгодно изборите да са догодина", заяви социологът Юлий Павлов.
По думите му, с тези действия партиите показват, че не действат рационално. Той предположи, че вотът няма да мине, тъй като някой ще закъснее, а друг ще реши да не участва в гласуването. "Ако все пак мине, пак не отиваме към избори, тъй като Кирил Петков заяви, че е готов да не е вече кандидат за премиер при завъртане на рулетката, което отваря доста възможности и прави вероятността да няма предсрочни избори тази година по-голяма".
Павлов подчерта още, че очаква цялата група на ГЕРБ да подкрепи вота. "Имаше обаче толкова нерационални действия, че не можем да се ангажираме с политическа прогноза за изхода от вота.
Френското предложение едва ли ще изиграе ролята на "лепило" в настоящата управленска коалиция. Напротив, ще увеличи разделителната линия между ПП и ДБ от една страна, и БСП - от друга. Откакто Корнелия Нинова е начело на тази партия, тя престана да бъде лява партия, о повече консервативна и има повече тенденции към национализъм. Това обаче не означава, че БСП ще напусне коалицията".
По думите на Павлов, ИТН ще бъде политически фактор единствено при гласуване на вота на недоверие днес и евентуално, при предложенията за нов Кабинет, акоПравителството падне и рулетката се завърти. Категорично няма обаче да бъде повече политически фактор при вземането на политически решения.
"Не като число, а като тенденция, забелязваме, че ИТН продължаваха своя спад и без напускането на коалицията и вероятно при следващи избори няма да влязат в Парламента. ДБ поддържа нива от 6-7%, Стефан Янев - 7-8%, между 10 и 12% имат БСП, ДПС и "Възраждане". Първите две места са за ГЕРБ и ПП, но разликата между тях се увеличава".
Павлов припомни още, че освен ветото за Македония, предстои да бъде гласувана и актуализацията на бюджета, а ГЕРБ са "против". "Означава ли това, че ще гласуват и срещу увеличението на пенсиите и срещу социалните мерки? Изобщо темата на вот за икономическата политика в този смисъл е неудачно избрана и е доста лицимерне позицията на ГЕРБ".
Павлов бе категоричен, че икономическата политика едва ли би била по-различна, ако в момента друг управлява страната. Разделителните линии са основно по оста Изток-Запад и по въпроса "за" или "против" ГЕРБ.
"Имаше момент, в който изглеждаше, че външнополитическата плоскост надделява иче евентуално е възможно сближаване между ГЕРБ, ПП и ДБ и евентуално изключване на БСП от коалицията, но този момент отмина, след ареста на Борисов нещата изглеждаха невъзвратими. А плоскостта с "изчегъртването" на ГЕРБ е по-изгодна за управляващата коалиция и по-неизгодна за ГЕРБ. Сега, ако ГЕРБ успеят да върнат нещата в плоскостта Изток-Запад, това е по-изгодно за ГЕРБ".
Интервюто - от звуковия файл:
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..