Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлий Павлов - вотът няма да мине

"Провалът на кворума за избор на председател на Парламента и гласуването на вота на недоверие не са така пряко свързани. Най-важната новина днес е, че ГЕРБ обявиха, че ще подкрепят вдигане на ветотоза РСМ, на базата на френското предложение, което е много добро. Това е знак, че ГЕРБ не са чак толкова ентусиазирани вотът на недоверие на успее. Това решение за Македония ще им донесе електорални щети, защото за тях бе по-изгодно управляващите да  продължат да управлява, ерозията в доверието към управлението да е малка, но стабилна и за тях би било по-изгодно изборите да са догодина", заяви социологът Юлий Павлов. 

По думите му, с тези действия партиите показват, че не действат рационално. Той  предположи, че вотът няма да мине, тъй като някой ще закъснее, а друг ще реши да не участва в гласуването. "Ако все пак мине, пак не отиваме към избори, тъй като Кирил Петков заяви, че е готов да не е вече кандидат за премиер при завъртане на рулетката, което отваря доста възможности и прави вероятността да няма предсрочни избори тази година по-голяма".

Павлов  подчерта още, че очаква цялата група на ГЕРБ да подкрепи  вота. "Имаше обаче толкова нерационални действия, че не можем да се ангажираме с политическа прогноза за изхода от вота.

Френското предложение едва ли ще изиграе ролята на "лепило" в настоящата управленска коалиция. Напротив,  ще увеличи разделителната линия между  ПП  и ДБ от една страна, и БСП - от друга. Откакто Корнелия Нинова е начело на тази партия, тя престана да бъде лява партия, о повече консервативна  и има повече тенденции към национализъм. Това обаче не означава, че БСП ще напусне коалицията".

По думите на Павлов, ИТН ще бъде политически фактор единствено при гласуване на вота на недоверие  днес и евентуално, при предложенията за нов Кабинет, акоПравителството падне и  рулетката се завърти. Категорично няма обаче да бъде повече политически фактор при вземането на политически решения.

"Не като число, а като тенденция, забелязваме, че ИТН продължаваха своя спад и без напускането на коалицията и вероятно при следващи избори няма да влязат в Парламента.  ДБ поддържа нива от 6-7%, Стефан Янев - 7-8%, между 10 и 12% имат БСП, ДПС и "Възраждане". Първите две места са за ГЕРБ и ПП, но разликата между тях се увеличава".

Павлов припомни още, че освен ветото за Македония, предстои да бъде гласувана и актуализацията на бюджета, а ГЕРБ са "против". "Означава ли това, че ще гласуват и срещу увеличението на пенсиите и срещу социалните мерки? Изобщо темата на  вот за икономическата политика в този смисъл е неудачно избрана и е доста лицимерне позицията на ГЕРБ". 

Павлов бе категоричен, че икономическата политика едва ли би била по-различна, ако в  момента друг управлява страната. Разделителните линии са основно по оста Изток-Запад и по въпроса "за" или "против" ГЕРБ.

 "Имаше момент, в който изглеждаше, че външнополитическата плоскост надделява иче  евентуално е възможно сближаване  между ГЕРБ, ПП и ДБ и евентуално изключване на БСП от коалицията, но този момент отмина, след ареста на Борисов нещата изглеждаха невъзвратими. А плоскостта с "изчегъртването" на ГЕРБ е по-изгодна за  управляващата коалиция и по-неизгодна за ГЕРБ. Сега, ако ГЕРБ успеят да върнат нещата в плоскостта Изток-Запад, това е по-изгодно за ГЕРБ".

Интервюто - от звуковия файл:  

           



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39