Ще могат ли да се завеждат колективни искове без такси и други преимущества? Това ли е основната полза от този законопроект?
"Досегашната възможност за колективни искове по родното законодателство целяха само да установят неправомерното поведение на дадени търговци. Тоест, от тях не произтичаше нещо конкретно, като обезщетение за потребителите. Сега, с този законопроект се въвеждат разпоредбите на нова европейска директива, която цели да подобри условията за колективна защита на засегнатите." Така коментира новата идея Димитър Деков, председател на Сдружението за правна помощ на потребителите.
Вече се установява не само неправомерното поведение на търговеца, но и с едно производство се легитимират всички пострадали от неговите действия. Това е предимството на този законов акт, обясни адвокат Димитър Деков.
По думите му, в момента у нас колективните искове траят с години, преди да станат съдебни решения. Все повече обаче юридическият интерес в тази посока се натрупва – за по-бързо правораздаване.
Досегашната ни правна уредба бе чисто местна, национална. Сега вече се дефинира понятието за „Колективен интерес“. Така понятието няма как повече да се размива. Досега съдебната практика буквално „катастрофираше“ с тази формулировка и не даваше възможност, в редица случаи, да се водят подобни дела. При тази диреквива обаче, вече сме длъжни да въведем в българското право тези конкретни определения и да ги прилагаме - убеден е известният правозащитник.
Има обаче различни форми и системи за водене на колективни искове. Европейският модел предпочита по-консервативна уредба, с представителни организации, за да се избегнат злоупотреби, и то точно от страна на ищците. Затова , според дрективата, първо се установяват тези организации, които са доказани и проверени, че няма да злоупотребят и им се дава възможност да защитят „колективния интерес“. Като цяло, това е европейският правен подход по тези казуси, смята Димитър Деков.
Надеждите са новият закон да бъде единен за колективните искове, което ще разрешава както установяването на нелоялни търговски практики, но и възможност засегнатите потребители да получават обезщетения – подчерта председателят на Сдружението за правна помощ на потребителите.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..