Очаквано ли беше станалото днес – отказа на българската страна да отстъпи и съответно неотстъпчивата позиция на руския посланик Елеонора Митрофанова, която заплаши, че наистина закриват посолството си у нас?
Остава надеждата, че в Кремъл „има пилот в самолета“. За да не се стига до такива крайности е добре там да се премисли – какви ще са последствията и за самата Русия от прекъсване на отношенията с България. Защото след това те трябва да се възобновяват – коментира ситуацията журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва Николай Кръстев. По думите му, България съсем не е малка и незначителна страна за Русия, така че в „Централата“ трябва много внимателно да обмислят предложението на своя посланик тук.
Рано е да се говори за нов посланик, все пак няма крайно решение за затваряне на посолството на Русия у нас. Действията на Митрофанова са разбираеми – 70 нейни ценни сътрудника трябва си ходят. Но хората от службите знаят, че понякога такъв момент настъпва в професионалната им кариера, когато трябва да си тръгнат с наведена глава към летището, когато биват разкрити.
И когато посланичката говори как всеки защитава своите национални интереси, имайки предвид себе си, трябва да знае, че и България в момента прави същото.
Ако все пак се стигне до взаимно затваряне на посолствата в София и Москва, трябва и ние да се съобразим с това кой ще представлява нашите интереси там.
Затова отново излиза този извод – руската страна трябва много внимателно да премисли заканата си. Също така – не е добре българските партии да показват разнобой пред Русия.
Не може българска партия, която претендира да бъде водеща в левия политически сектор, същевременно и част от реформаторското правителство, да си позволява да защитава повече интересите на чужда държава, отколкото на своята – категоричен е Николай Кръстев.
Тези хора, вероятните шпиони, все пак са били засечени от нашите служби, на които трябва да вярваме. А Русия трябва да разбере, че така не се градят добросъседски международни взаимоотношения.
Така че е добре вече да има реципрочност в дипломатическите отношенията между двете държави.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..